Întrebare recomandată | MrsDeee a întrebat:

Cum pot să slăbesc 5 kilograme în 3 săptămâni?

Răspuns Câştigător
| xFlo a răspuns:

Depinde foarte mult si de numarul de kg pe care il ai acum :) daca ai 85 iti va fi usor sa slabesti 5 kg, daca ai 50, iti va fi mai greu.
Alimenteatia e foarte importnata si pot incerca sa-ti dau niste sfaturi :)
In primul rand renunta la paine,si daca nu poti sa renunti de tot,incearca sa scazi cantitatea de paine mancata pe zi. De exemplu daca mananci piure cu piept de pui nu mai e nevoie sa mananci paine (in multe tari carofi inlocuiesc painea),daca pana acum mancai doua feli de paine la un bol de supa,redu la o felie de paine
In al doilea rand,renunta la masa de seara, "Micul dejun mananca-l singur, pranzul imparte-l cu prieteni iar cina,da-o la dusmani" Daca nu poti renunta deloc la masa de seara,incearca sa o inlocuiesti cu un iaurt sau o rosie cu putina branza,ceva in genul asta :)
Apa, multa apa :) Pe langa faptul ca te va ajuta sa elimini toxinele, te va hidrata, te va ajuta sa scapi de pielea uscata (daca ai) iti va elimina si senzatia de foame (mai ales un pahar de apa calda cu lamaie, nu recomand lamaia daca ai probleme cu inima )
Redu cantitatile de mancare :) daca pana acum mancai 2 oua la o masa,acum manca doar un ou. Daca pana acum mancat un bol plin cu ciorba,pune doar jumate, daca maincat doua sandvis, mananca doar unul :). In felul asta vei slabi, nu te vei infometa si iti vei scadea apetitul ceea ce inseamna ca pe viitor vei simti nevoia sa mananci mai putin.
Sprotul... da, chiar daca procesul de slabit consta 70 % alimentatie, daca faci sport (cardio) vei mari deficitul caloric si vei pierde mai rapid din kg :) Pe langa asta vei reduce celulita,daca slabesti fara sport e posibil sa iti apara mai multa celulita ceea ce e extrem de neplacut. Fa si genuflexiuni,fandari, abdomene :) poti folosi si o crema anti celulitica in combinatie cu sportul. Pentru celulita de mai sfatuiesc, sa faci din zat de cafea si ulei de cocos (sau orice ulei ai tu prin casa dar nu de gatit) daca nu ai, merge si fara, si la fiecare dus sa te masezi pe picioare :) In timp vei avea rezultate bune

Astea sunt lucrurile pe care eu le fac (acum cu bac-ul am renuntat la sport si la masajul din dus, dar proimt ca ma reapuc imedia dupa examene)
Iti las niste clipuri cu exercitii, poate iti vor fi utile
https://www.youtube.com/watch?v=W-9L0J_9qag

https://www.youtube.com/watch?v=u30ElgGF8yk&index=12&list=WL

https://www.youtube.com/watch?v=Ob9YRC1voeU&index=16&list=WL

19 răspunsuri:
| Cezar a răspuns:

Pai dacă faci exercitii cardio timp de 3 săptămâni cu oleacă de atentie la ce mănânci o să slăbești. Spre exemplu bicicleta e un exercitiu cardio foarte bun, exista exercitii pe care le poti face acasă, trebuie doar sa cauti pe Youtube. Esential in a slăbi este să ai ce slăbi

| JoleneSth20 a răspuns:

Prin Raw Vegan. La mine a funcţionat!
Doar că nu e mereu sigur cât % slăbești din grăsime sau câtă apa elimini din organism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In astea 3 saptamani incearca sa mananci cat mai sanatos, sa ai o alimentatie bogata in fructe si legume si sa bei multe lichide (prin lichide ma refer in special la apa, sucurile sunt bogate in zahar si nu fac bine). Totodata miscarea are un rol important. Deci daca vrei sa slabesti repede incearca sa faci cat mai multa miscare

| FaraNumePls a răspuns:

Buna! Mâncând fructe+legume, renunți la grăsimi și dulciuri. Faci sport o ita dimineață (poți alerga prin parc, sari coarda, abdomene). Sper că te-am ajutat, funda?

| peperonies a răspuns:

Nu mai bea altceva in afara de apa si nu mai manca nimic facut cu zahar, faina, cereale, orez sau cartofi.

| RAY a răspuns:

Intrebarea rationala e sa slabesti din grasimi, apa, masa musculara? orice infometare fara un adaus de proteine adica de carne face ca sa se arda masa musculara mai mult decat grasimi, plus metabolismul va scadea, sa vezi ce cool va fi cand te vei ingrasa 10 kg apoi si sa vezi ce cool va fi cand cu greu vei mai slabi ca creierul nu uita, nu renunta la paine ca sunt fibre sanatoase, conteaza caloriile cel mai mult

| RAY a răspuns (pentru JoleneSth20):

2 kg de banane 1700 de calorii
nucii o suta de grame = 654 de calorii
wow deja am depasit 2000 si e raw
mai bagam niste catofi, capsuni, cirese ajungem pe la 3000 de calorii
repet nici o dieta nu slabeste daca manci mult conteaza caloriile, manca tu 500 de grame de nuci pe zi timp de 7 zile apoi mai discutam

| JoleneSth20 a răspuns (pentru RAY):

Și cum se face că frugivorul Călin Cyfer mănâncă kilograme întregi de banane și mere, până se satură, și de atâta timp nu a pus nici măcar un gram pe el? Ceea ce, înainte de a adopta acest stil de viaţă, avea multe kilograme în plus. Deci nu poţi să spui că a fost un om slab toată viaţa și asta explică tot.
Vorba lui,, după 20 de banane mâncate, să nu uitaţi să număraţi pliurile'' laughing Sau ești și tu marele fan al Mihaelei Bilic?
Nu mai căuta să te contrazici cu mine.

| RAY a răspuns (pentru JoleneSth20):

Dar de ce nu incerci tu sa manci 2 kg de banane pe zi sa vezi daca o sa slabesti, deschideti mintea fiecare are dreptul sa se exprime liber, as vrea eu sa-l vad ca manca kg de banane si slabeste, merele au putine calorii, eu sunt fanul ratiuni, stiintei nu al basmelor

| JoleneSth20 a răspuns (pentru RAY):

Uite, ca să-l vezi: https://youtu.be/gNQ0jW8On38

| RAY a răspuns (pentru JoleneSth20):

Normal 15 banane daca are 500 de calorii normal ca nu ingrasa plus ca e si inalt are un metabolism undeva la 2000 de calorii, trebuie sa intelegi ca cand mancam ceva organismul arde ceea ce mancam in functie de nevoile noastre daca mancam mai mult se depoziteaza ca grasimi, daca baga 1 kg de nuci pe zi atunci e alta poveste ca se va ingrasa vorbim de 6000 de calorii
banane 89 de calorii =100 de grame nu sunt multe calorii un kg doar 890 de calorii

| JoleneSth20 a răspuns (pentru RAY):

Frate, ce vezi tu în video e masa de după antrenamentul său, nu se aude bine în video? Nici decum pe toată ziua. Depășește cu mult necesarul său zilnic dacă ar fi să calculăm așa.
Și eu vorbeam aici de fructe. Nu ești deloc pe același subiect.
Și ar fi corect și de bun simţ să nu mai comentezi atâta la adresa mea că încep să cred că ai ceva personal cu mine, și nu e bine deloc.winking Poţi să-i scrii Mihaelei Bilic, cu siguranţă vă veţi înţelege de minune și veţi avea atâtea de vorbit. laughing Bye!

| RAY a răspuns (pentru JoleneSth20):

Ai stat tu langa el sa vezi apoi cat manca? daca consuma 500 de calorii mai poate consuma inca 1500, ce minte inchisa ai, mai si razi

| Negru_Rebeca_2002 a răspuns:

Eu cred ca poti slabi 5 kilograme intr-o saptamana...

| Kiriio a răspuns:

Faci sport? Recomand yoga sau pilates, dar intens gen in fiecare zi sau macar 5 zile/sapt

| superklas a răspuns:

Pentru a slăbi trebuie să faci foarte mult sport și să ții dietă.Eu am slăbit întro săptămână cu 3 kilograme.

Răspuns utilizator avertizat
| AntonVasile7 a răspuns (pentru xFlo):

Tot ce ai zis e foarte adevarat in afara de cina! Mancatul seara nu ingrasa! daca nu ma crezi documenteaza-te. Ideea e urmatoarea, trebuie sa lasi organismul sa prelucreze alimentele timp de 3 ore aproximativ, daca tu mananci la 20:00 si te culci la 23:00 e super ok! Daca nu respecti asta, organismul pe timpul somnului este supus unei munci in plus ( prelucrarea si descompunea mancarii care pe durata somnului e mai indelungata) si nici de cum nu are legatura cu ingrasatul atata timp cat stii sa mananci!

| xFlo a răspuns (pentru AntonVasile7):

Daca renunti la o masa creste deficitul caloric happy nu e ok nici sa nu manance nimic sa o doara somacul sau sa faca ulcer dar nici sa manance ca la masa de pranz, deci o mica gustare e okwinking cred eu