| Dopejkfd a întrebat:

Cum poti intra la o facultate la buget si ce inseamna mai exact? Am văzut că nu trebuie să ai neapărat medie mare.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, trebuie sa ai medie mare, ca nu se dau bani pe degeaba, ci pe merit.
Tot la fel de usor pierzi "bugetul" daca nu te mentii la scoala cu note mari, sau ai restante.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

După ce ești admis, ești repartizat la buget sau la taxă în funcție de locul pe care intri, deci în funcție de cât de mare e media ta.
Sunt alocate un anumit număr de locuri la buget, 10-15-30, depinde câți sunteți în fiecare facultate și câți bani au ei, pe locurile astea intră mediile cele mai mari din toată facultatea.
Să fii la buget înseamnă să nu plătești taxa de școlarizare, cămin etc