| anonim_4396 a întrebat:

Cum putem salva sistemul educational romanesc? Cine credeti ca este de vina pentru esecul de la Bac/teste nationale? Ce solutii propuneti?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
| NPA a răspuns:

Solutii? Pai am eu cateva... 1. Sa se inceteze cu moda meditatiilor, sa se faca orele calumea la scoala(si in cazul meu doar eu si inca 2 persoane nu am luat meditatii la matematica, plus ca orele se faceau foarte aiurea, dar cu munca acasa am reusit sa imi iau bacul la mate). 2. Sa se inceteze cu banii de liceu pentru toti prostii care vin la scoala doar pentru ca primesc bani(bine ca are ministerul bani de liceu pentru tot prostul dar nu sunt bani pentru burse de merit si burse sociale) si 3. Sa se stabilizeze odata sistemul, este inadmisibil ca in 2 luni sa avem la minister 4 ministriistraight face Bafta celor care dau Bac-ul in toamna si la anul si felicitari celor care au reusit sa promoveze acest examenhappy

| OoBunnyoO a răspuns:

De vina sunt si profii, dar si elevii deopotriva. Se poate invata si fara un profesor bun, exista manuale sau pur si simplu te poti muta la alta clasa. Daca exista dorinta, este imposibil sa nu fii capabil sa iei un 5, chiar si cu un profesor prost. Cred ca de vina este impasibilitatea de care dau dovada si profesorii si elevii. Cand un profesor vede ca un copil nu se descurca si totusi ii da 5 si cand elevii vad ca un profesor nu preda nimic si continua sa il accepte. Am putea da vina pe sistem, insa nu cred ca sistemul are vreo vina, ci mai degraba indiferenta oamenilor. Este cam tarziu acum sa incercam sa dam vina pe unul pe altul, dar mai avem un an, poate pana la bacul viitor ne trezim mai devreme de bac si nu dupa bac. tongue

| mixxjim a răspuns:

Profii sunt de vina 100% pentru esecul de la bac si orice alte examene! cum lasa elevii sa ajunga in clasa a 12-a fara sa stie nimic? ei de ce merg la ore? dar daca si profii iau notele pe care le iau la examenele pe care le dau, ce pretentii sa ai? cum pot iesi elevi cu 8, 9 si 10 cand profii de-abia scot 5-6 la examene? m-am saturat pina peste cap de toata tevatura asta cu vaaaaaaaai, uite ce rezultate, uite ce prosti sunt! daca sunt prosti de ce au ajuns sa dea bacul? deci si daca profii nu predau cum trebuie la ore (asteapta elevii la pregatiri, deh, sa faca alti bani pe acelasi lucru), ei sunt de vina, si daca predau cum trebuie dar elevii nu invata si totusi au ajuns la bac, tot ei sunt de vina! m-am saturat sa-i tot aud ca au salarii mici, de ce nu merg sa lucreze la privat, sa aiba salarii mai mari? tot considera ca sunt platiti doar pentru ca exista si nu mai e nevoie sa faca nimic la ore, pina cand nu or sa inteleaga ca nu asa sta treaba rezultatele or sa continue sa fie dezastruoase sad hai sa fim sanatosi, macar atat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine este de vina? Pai in primul rand nu poate fi decat turma de elevi fara chef de invatat. Nivelul de dificultate e mult mai scazut la aceste examene nationale fata de acum 10 ani cand nu se plangea lumea ca acum, culmea!
Dar nu! De vina sunt camerele de filmat, desigur, pentru ca nu s-a copiat ca in alti ani, dar la cat de usor s-a dat anul asta, mai ales la evaluarea nationala de la clasa a VIII-a, nici nu era nevoie de copiat, asta din punctul meu de vedere, pentru ca difera pregatirea de la elev la elev, insa cineva care s-a chinuit un an, ba chiar 4 ani sa invete ceva(nu zic de elevi de nota 9 sau 10, ci si mai modeste) n-are de ce sa se planga.
Solutia mea e ca elevii sa mai puna si mana sa invete, sa lase alte preocupari pe locul 2, 3, s.a.m.d.
Acum nu laud sistemul actual, nicidecum! Insa nu sistemul e de vina pentru rezultatele astea slabe exceptand faptul ca nu s-a mai putut copia pe rupte. O alta vina ar putea s-o aiba profesorii care, din cauza salariului, sa nu-si dea interesul, mai ales la scolile/liceele mai putin prestigioase dintr-un oras, unde si nivelul elevilor e oricum deja mai scazut fata de alte licee, iar profesorii merg in ritm cu elevii pentru ca asa sunt nevoiti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bineinteles ca elevii. Nu e de vina sistemul pentru lenea unora. Si elevii de 10 invata in acelasi sistem, cu aceeasi profesori cu care invata si ratatii. Solutii? Sa ramana camerele! poate asa constata si societatea asta ca fiecare e responsabil pentru propriile actiuni, ca fiecare isi semneaza soarta prin tot ce face.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1.In principal, elevul.Chiar si cu un incompetent de profesor la catedra de la un liceu anonim, cu putin caracter autodidact se putea lua nota de trecere.
2.Raul trebuie taiat de la radacina.In primul rand, metodologia nociva de admitere in licee.Mediile din timpul gimnaziului ar trebui sa fie irelevante.In acest fel, se incurajeaza excelarea intr-un anumit domeniu.Nu trebuie sa ai 10 la toate disciplinele pentru a avea sansa de a intra la un liceu de prestigiu.Scapam si de ideea ca trebuie sa fii ' bun la toate'(haha, de fapt esti mediocru, in loc sa investesti mai mult timp pentru un domeniu de specializare inveti de 10 la nu-stiu-ce materie inutila).
In momentul de fata, nu exista notiunea de a pica Evaluarea Nationala, ceea ce mi se pare o imbecilitate.Ce pretentii de promovare sa avem la BAC de la candidati care sunt admisi in licee cu note de 1 la examene(bineinteles, sunt salvati de mediile din 5-8 care nu sunt deloc concludente, daca ne gandim la invatamantul din mediul rural s.a.m.d.). Automat cei cu note sub 5 la EN, au sanse aproape nule de promovare la BAC.Scapam si de metalitatea ca toata lumea trebuie sa faca liceul.Sistemul vechi de admitere era mult mai echilibrat. Examen diferentiat in functie de nivelul liceului dorit.
Alta idee ar fi eliminarea salariului uniform pentru profesori, ca tot se plang constant de salariu.In functie de competenta si de performanta elevilor.Nu putem compara un profesor cu generatii de olimpici cu unul care daca vrea, vine 10 minute la ora si le da ca tema elevilor conspectul lectiei pe care trebuia sa o predea.Asa ar fi mai stimulati profesorii.

| Danielbc a răspuns:

De vina sunt profesorii si elevii.de ce? in primul rand cei care nu au fost in stare sa ia nici macar un 4 nu aveau ce cauta la bac.nu inteleg cum au trecut clasa.din pacate in ziua de azi daca esti prezent la ore este un motiv suficient de bun incat sa fi trecut, nu conteaza ca esti un tampit.Bineinteles ca se spune,, profesorii sunt asa pentru ca sunt prost platiti''frate daca nu iti convine de salarul tau gaseste-ti alt job, nu bate joc de educatia copiilor. elevii au si ei o vina pentru ca stau tot timpul pe net sau prin oras cu prietenii iar invatat 0. da am inteles ca multi nu au bani dar daca stai sa calculezi cat cheltuiesc prin baruri sau prin magazile de fite, iti dai seama ca din acei bani ai putea sa faci cel putin 5 ore de pregatire pe luna

| bebelusha93 a răspuns:

Buna! Eu am dat bacul anul acesta si cred ca 50% din vina la aprtine profesorilor si restul elevilor, care nu prea s-au ocupat cu invatatul.De la mine din clasa, doar 2 copii nu au facut meditatii, in rest toti.Eu cred ca trebuie sa invatam la scoala, nu sa dam bani pe meditati, tinad cont ca e criza.Eu daca nu faceam meditatie la matematica nu luam bacul.
Din punctul meu de vedere, instalarea camerelor si functionarea lor, chiar mi s.a parut un lucru bun.De ce sa dam vina pe camere, cu ce au gresit ele?!
In legatura cu camerele : de ce nu sunt pornite si cand "predau" profesorii.Bineinteles nu toti profesorii nu isi fac datoria.
Din tot ce se intampla in tara, observ ca lucrurile merg din ce in ce mai jos, si ma intreb "oare ce va fi peste 5 ani?"