| AvalohAlyn a întrebat:

Cum s-au facut atatia km de cale ferata si de linie de tramvai? Cat timp le-au luat oamenilor sa o faca? Manual sau cum s-a facut?

Răspuns Câştigător
| corneljipa a răspuns:

A trecut un veac jumatate de la prima cale ferata construita in Romania. Demult de tot, transportul marfurilor in cantitati mari, nu se putea face auto, nu existau nici sosele, nici autovehicule corespunzatoare, cum sunt azi camioanele si autotrenurile. Iar despre automobile si avioane ce sa zic, erau foarte putine, nu ca in ziua de azi, iar trenul de calatori era cea mai buna optiune. Timpul a trecut, tehnica a evoluat, astfel incat astazi, transportul feroviar nu mai constituie un avantaj. Deci traficul trenurilor s-a diminuat, in unele locuri, chiar a disparut. Caile ferate, construite majoritatea in a doua jumatate a secolului XIX au ramas. Sinele se realizau in combinate siderurgice prin tehnologia laminarii profilurilor, pe bucati scurte, care apoi se asamblau pe traverse, la inceput manual, apoi cu utilaje specializate, incepand cu secolul XX. Astazi, cautate sunt trenurile de mare viteza, numite TGV, in vestul Europei, si in Japonia, circula aceste trenuri.