| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa gestionezi gandurile intruzive?

4 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Ce ti se pare că nu e ok, ignori. Poți trăi indefinit cu ganduri nocive, intrusive; de fapt toți trebuie să trecem prin asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna intrebare...depinde in ce situatie te afli.

| Fantaspirit a răspuns:

Daca sunt in cadrul tulburării obsesiv compulsive nu poți fără terapie, ceva din inconștient le generează și trebuie sa afli prin prisma unui terapeut ce probleme ai. Daca le ai frecvent acest lucru poate cauza anxietate, atacuri de panica și chiar depresie, de aceea trebuie sa le tratezi din pripa.

| mariacatrina a răspuns:

Buna!

Nu e usor sa iti gestionezi nici gandurile, nici emotiile. E nevoie sa lucrezi cu tine foarte mult pentru a reusi acest lucru. Poti face exercitii sa te cunosti mai bine, sa incerci sa afli de unde vin acele ganduri, ce s-a intamplat in ziua respectiva sau care e natura si ce le-a declansat. E important motivul ca sa poti sa inceci procesul de vindecare in care sa reusesti sa le si gestionezi. E un proces de durata si deloc usor.
Daca crezi ca ai probleme mai grave, indicat este sa apelezi la un terapeut, sa ceri ajutor pentru ca va exista tentatia sa amani, sa o lasi balta. Nu ezita sa spui cuiva daca ai probleme.

Succes!