| pruteanu a întrebat:

Cum sa il invat pe copilul meu tabla inmultirii?

72 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Hai sa-ti zic cum am invatat-o eu.
Aveam un ceas ...mare, rotund. De fiecare dara cand pierdeam sirul, ma uitam acolo.
9x7= waiting, aaa, aaa, aaaa worried... 63. Si stiam in acelasi timp ca 8x8=64, si mai scadeam1.
Cred ca se leaga. Imaginatia lui isi va spune cuvantul. happy
De exemplu, la 6x8=48 (eu stiam ca rima laughing )
La 1, e simplu.
La 2, aduni nr de 2x.
La cea cu 3. cam incept dificultatile.
La cea cu 5, e simplu.
La cea cu 8, iar e mai greu, dar nu imposibil.
La cea cu 10. floare la ureche.
Sa te tii la impartire...

| ---droid-kid--- a răspuns:

Il intrebi care e lucrul lui preferat
sigur iti va spune o jucarie sau un lucru anume
si incerci sa ii spui k daca ai lucrul x si il inmultesti tot cu el ne da y pentru ca.

dar cati ani are?
daca e mai mare ii poti da foaia cu tabla inmultirii in mana si sa o citeasca el/ea
pup

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Ajuta-l sa invete prin jocuri sau ceva distractiv.La librarii gasesti diferite jocuri pentru a invata tabla inmultirii.Mult succes happy

| kathessa a răspuns:

Eu zic sa-ti lasi copilul sa invete la scoala, cu tine doar sa repete.

| 1968 a răspuns:

Cu mult calm:1X1:1x2 1x3 etc>

| zeeeeeex a răspuns:

Gaseste ceva care il/o intereseaza foarte mult si adapteaza jucaria sau prajitura ce i-o placea lui/ei... transforma-i invatatul in ceva distractiv. De ex ii plac papusele barby ""Mama cat face 2x2 papuse barby" ii zici tu prima oara si o pui si pe ea/el si o sa invete... nu strica si un premiu dupa o reusita... Asa as incerca eu big grin

| boooooring a răspuns:

Usor! pe copilul ta il inveti tabla inmutirii sa il pui sa scrie pe caiet 0 pana invata.

| taylor a răspuns:

Poti transforma invatatul intr-o joacahappy poate decupezi numerele scrise pe o foaie, le colorati impreuna, si il/o ajuti sa le puna in ordine: 2X4=8happy daca greseste, ganditi-va impreuna la raspunsul corest-e foarte importan sa-l ajuti, sa-l nu-l certi, si sa ai muuuulta rabdarehappy

| stephie21 a răspuns:

Daca tu ii explici intr-un fel, iar apoi invatatoarea in alt fel ai putea sa-l zapacesti. Asteapta sa vezi cum ii explica invatatoarea si daca nu a inteles ajuta-l!
Inmultirea se invata in clasa a II-a, invatatorul va incepe cu o reactualizare a cunostintelor despre adunare, insistand pe adunarea repetata ( adunarea mai multor termeni egali), pe proprietatile adunarii, pe modul de formare a numerelor naturale.
EX: 2+2+2+2 se va exprima ca 2 luat de 4 ori, dar pentru. a nu repeta termenul de 4 ori ii explici ca se foloseste o alta scriere: 2 x 4.
2+2+2+2 =8 sau 2 x 4 =8 si asa mai departe.
Folosind astfel de exercitii copilul constientizeaza ce este inmultirea, el face trecerea de la adunare repetata la inmultire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu linia.
Pui linia pe rezultate. E simpluhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte greu mi-a fost si mie cu fiica mea. In esenta, iti trebuie multa rabdare si repetitii cat mai dese.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il va invata metoda doamna invatatoare, mergand pe ideea ca e adunare repetata! Va invata el sa invete, nu trebuie sa intri in panica, sunt mai isteti decat ii banuim noi...ai grija sa nu-l bulversezi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu si frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Punel sa o repete in fiecare zi daca nu vrea nu mai are voie sa iese din casa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar care e cea mai simple metoda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le ia una de fieca in fieca zi dupa ce isi termina temele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu mult calm fa 1x1 :1x2
chioara dracu de animala porcesaca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fi calma si rabdare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ii zici sa se gandeasc si sa lipesti pe perete tabla inmultiri si sa o repete toata ziua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu atentie sa faci uramatoarele :sa il pui sa o scrie pe o foaie dupa aia sa citeasca rezultatele panacand le retine si va mai trebui sa il pui sa o citeasca pe toata pana o retine si sa il intrebi dupa aia niste inmultiri invatate de el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu grija si cu atentie numa sa ai grija! Daca se plictiseste lasa-l sa uite 5 minute de asta si reiei dupa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai sa citeasca tablita apoi ea caietul si intreaba-l daca nu raspunde corect la nici una pune-l sa invete si cu 2 si cu 3 si daca nu stie nimic dai cu 2 3 si 4 si asa o sa tina minte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tabla inmultiri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa faca un cantec care ar trebui sa il asculte copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei am 7 ani si cand merge mama mea din camera aprind calculatorul si ma uit pe net la tabla inmultirii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa exesati cu el pentru a reusi copilul dumneavoastra sa invete tabla inmultirii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu dati tabla impartirii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jucanduse pe calculator jocurii cu tabla inmultiri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Punel sa o scrie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii spui ca e distractiv si poate vrea sa invete