| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa imi invat copilul sa citeasca? Ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Daca te referi la pasiunea pentru citit, incearca prin exemplul personal!
Motiveaza-l cu carti atractive potrivite varstei lui!
Spune-i cat este de importanta cultura generala, un om informat este un om puternic!

9 răspunsuri:
| rolly14 a răspuns:

Pai doar esti mama...nici asta nu stii sa faci? ...bine! atunci o sa iti dau un sfat... exerseaza alfabetul mereu cu el, pana il stie tot fara balbaieli sau alte lucruri... apoi cumparai o carte de povesti, simpla si incepe sa ii citesti tu mai intai apoi lasa-l pe el...si mai incarca dca nu ti-a iesit din prima

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Cumpara-i carti care au si imagini, asta il va interesa mai mult. Ia-i povesti haioase, vesele happy si daca ii plac le va citi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai iti spun metoda prin care m'au invatat parintii mei astfel incat la 5 ani stiam sa citesc cursiv.
In primul rand invata literele cu el si repetati'le pana este in stare sa le recunoasca singur pe toate. Apoi incearca cuvinte mai scurte cu mai multe vocale, si treci la cele mai grele din mai multe litere.Si fa totul distractiv.nu fi severa caci altfel nu va fi atras sa faca asta.
Succesbig grin

cami
| cami a răspuns:

In primul rand trebuie sa stie literele.asta in mod sigur. dupa aceea incercati prin cuv simple si scurte gen :ana, mama, ina, sa stie sa-si scrie numele (oricat de greu ar fi). dupa aceea treceti la cuvinte mai ~serioase~ gen: masina, sanie, floare, dar astia trebuie invatate pe silabe.este mult mai usor asa! .si dupa aceea fiul dvs va fi capabil sa citeasca si cuvinte mult mai lungi si "intortocheate" (tin minte k pentru mine a fost cuv groaznice ~extraterestru si exmatriculat laughing ~... sper sa reusiti happy
succes!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sunt carti cu alfabetul in imagini, sunt jocuri cu litere...Cumpara carti cu text putin si poze multe, citeste tu intai si discutati pe seama celor citite.Trebuie sa dai dovada de rabdare, intelegere ...sa fii calma...

daniela
| daniela a răspuns:

Pasiunea pentru a citi poti sa i-o insufli ori citindu-i tu ceva care-i place si spre sfarsit sa te faci ca nu mai ai timp si sa lasi cartea neterminata, ori asezandu-va impreuna fiecare citind ceva placut, cumparandu-i carti care stii ca-l pasioneaza.
Daca insa nu e la scoala si vrei sa-l faci sa inevte sa citesca, nu te grabi, nu e cazul si nici nu cred ca e necesar, toate se fac la vremea lor doar de aceea i clasa I.

| nicoleta_5825 a răspuns:

E foarte important sa stie tainele alfabetului, pentru inceput. Apoi trebuie sa invete pozii usoare, deoarece acestea stimuleaza foarte bine copilul.Adu-i la cunostiinta carti pentru varsta lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da-l la scoala.il invata acolo sa citeasca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fetita mea de 3 ani cunoaste toate literele din alfabet. I-am facut literele cu marker pe coala