| Miky a întrebat:

Cum sa invat engleza mai usor?
Voi cum ati invatat?
stiti un sitr... ceva?
fundahappy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filmuletele in limba engleza(parodii, fragmente de film etc)subtitrate(in engleza, pentru a traduce tu ceea ce nu stii)sau nu(in functie de cunostintele din momentul de fata)iti vor fi de foarte mare ajutor.De asemenea, traducerea pieselor preferate te va ajuta foarte mult.In cazul in care doresti sa auzi pronuntia anumitor cuvinte,poti folosi Google translate(click pe listen), dar numai pentru pronuntie, nu si pentru traducere.Succes.

6 răspunsuri:
| AnonimGirl a răspuns:

Stiu ca engleza se poate invatsa usor cu varianta audio. Pe mine la scoala asa m-a invatsat. Si acum pot sa scriu, sa citesc si sa vorbesc bine engleza. Eu iti recomand varianta audio. Funda?

| Ovilacul a răspuns:

Uita-te la filme fara subtitrare, sau eventual cauta-ti subtitrari in engleza ca gasesti.

| 37celsius a răspuns:

Poti citi benzi desenate in engleza si sa cauti in dictionar cuv care nu le cunosti apoi sa le notezi pe o hartie. eu asa am invatat

| Mtz_1845 a răspuns:

1. Multe filme cu subtitrae.
2. Ceva cursuri gratuite pe internet si pune mana pe carte.
happybafta

| Mtz_1845 a răspuns:

Am uitat:
3 citeste carti in engleza, daca nu gasesti in librarii sau in biblioteca. Pot sa iti trimit cateva ebook-uri.

| sisi_7462 a răspuns:

Engleza o poti invata repede trebuie doar sa iti placa.Pentru a invata mai repede trebuie sa legi limba engleza cu un hobby al tau de exemplu daca iti place sa dansezi poti numi fiecare pas de dans cu un cuvant pe care sa zicem il stalcesti daca ai face asta si pronunti acestuia va fi mai frecventa te vei obosnui.Dar despre parte cu gramatica trebuie sa fi atenta la ora iar daca faci toate astea engleza va fi mult mai usoara. Sper ca sfatul meu sa iti fie de flos.Bye bye!