| cristina409 a întrebat:

Cum se afla inaltimea intr-o prisma triunghiulara regulata?

3 răspunsuri:
| m1dn1gh7 a răspuns:

Dacă-ţi cere pentru bază, e simplu. Trasezi înălţimea, şi observi că se formează 2 triunghiuri. '' Te bagi '' într-un triunghi, şi afli cateta ( fiind înălţime ) cu teorema lui Pitagora. Şi anume. Să zicem că ai triunghiul ACB, cu BC ipotenuză. În trunghiul ABC, măsura unghiului A = 90 grade, deci => din Teorema lui Pitagora că BC la pătrat = AB la pătrat + AC la pătrat.
Sănătate!

| Peaches a răspuns:

H= Al/Pb sau h=V/Ab
adica scoti formula inaltimei din formula ariei laterale sau din formula volumului

| MitroAlex94 a răspuns:

Depinde ce iti da problema poti folosi h=V/ab; h=Al/Pb sau cu teorema lui pitagora intr-un triunghi dreptunghic format din inaltime, o latura laterala si latura situata in planul bazei care uneste cele doua:inaltimea cu muchia laterala.