| Butterfly1 a întrebat:

Cum se afla inaltimea intr-un triunghi OARECARE?

Răspuns Câştigător
| realgood a răspuns:

Daca cunosti toate laturile calculezi aria triunghiului cu formula lui Heron. Aceasta arie mai poate fi scrisa si ca semiprodusul unei laturi si inaltimea corespunzatoare. Din aceasta ecuatie afli inaltimea dorita.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu e prea corect răspunsul anterior.
Cunoşti ceva în problemă? Laturile triunghiului? Eventual un unghi?
Altfel nu poţi afla.
Iar doar teoretic e mult prea dificil a pune rezolvarea aici.

| TheSpiders a răspuns:

Duci lungimea dintr-un vârf pe latura opusă şi se formeaza doua unghiuri de 90 de grade în două triunghiuri diferite.
iei fiecare trunghi în parte şi îi aplici teorema lui pitagora înalţimii.
spre exemplu ai triunghiul ABC cu înalţimea AH.
baza, adica BC se imparte in 2 segmente, unu este x si altul este BC-x
AH^2 în triunghiul ABH = AB^2-x^2
AH^2 în triunghiul ACH = AC^2-(BC-x)^2
apoi formezi sistem şi-ţi da. sigur. garantat. smug
^2=la puterea a doua.
sper că ai înţeles.