| anonim_4396 a întrebat:

Cum se alcatuieste un referat?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Profesorul de limba romana ar fi trebui sa iti explice lucrul acesta inainte sa-ti dea tema pentru acasa!

5 răspunsuri:
| Swabia a răspuns:

Daca precizezi la ce trebuie sa faci referathappy...atunci te pot ajuta!winking...

pupimik
| pupimik a răspuns:

Ai nevoie de o introducere in care vei prezenta pe scurt despre ce urmeaza sa vorbesti in cele ce urmeaza. Daca este ceva concret...in descriere poti introduce definitia.
In cuprins vei scrie tot ce ai de spus in referatul respectiv.Clasificari, derscrieri...etc(depinde pe ce tema este referatul).
In incheiere scrii doua trei randuri in care sa scoti in evidenta cat de importanta este tema subiectului tau.

| gabriellas a răspuns:

Orice referat are o anumita tema si el poate fi structurat in mai multe feluri. Un exemplu: poti incepe cu o descriere generala a temei respective, apoi continui cu teoriile sau parerile unor experti in domeniu (de specificat intodeauna sursa), apoi poti continua cu punctul tau de vedere in legatura cu tema respectiva, daca este cazul poti face si un studiu de caz sau poti da exemple concrete sau poti face comparatii. In incheiere tragi concluziile pe care le consideri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Referat de indisciplina

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Invatat