| Lidia_Ionela_1992 a întrebat:

Cum se analizeaza un adverb?

1 răspuns:
| PinkPanther001 a răspuns:

Model de analiza – adverbul

„Deasupra se boltea un cer alburiu de singuratate. Mergeau incet pe un drum de tarana. Un stol de stanci si grauri alene pe vant, mai apoi se lasa intr-o valcea."

(M. Sadoveanu)

deasupra = adverb de loc, compus, functie sintactica de complement circumstantial de loc;

incet = adverb de mod, simplu, grad de comparatie pozitiv, functia sintactica de complement circumstantial de mod;

alene = adverb de mod, compus, grad de comparatie pozitiv, functie sintactica de complement circumstantial de mod;

mai apoi = adverb de timp, grad de comparatie comparativ de superioritate, functie sintactica de complement circumstantial de timp.