| N1mka4eva a întrebat:

Cum se calculeaza media cu tot cu teza pe un semestru?

9 răspunsuri:
| Lulu44 a răspuns:

(media de la oral x 3 + nota de la teza)/4
de exemplu, daca ai 7, 8 si 10 in oral si 9 in teza, faci asa:
1. calculezi media de la oral:
7+8+10=25
impartim la 3: ne da 8, 33
2. inmultesti cu 3: =25
(daca ai fix 3 note, nu mai e nevoie sa imparti si sa inmulesti cu 3, ca in cazul asta)
3. aduni teza si imparti totul la 4:
(25 + 9 ):4 = 34:4 =8, 5
happy

| Kerli a răspuns:

[media notelor obtinute(nerotunjita) X 3 + nota de la teza] : 4

| xXxRaduxXx a răspuns:

Media aritmetica a notelor inmultita cu 3 apoi adunata teza si impartit totul la 4

| anca35 a răspuns:

Salut! Media pe un semestru cu tot cu teza se calculeaza astfel:media notelor ori 3 +teza impartit (happy la 4 (de exemplu ai notele:9, 8, 7, 10, 6 si 8 in teza 9+8+7+10+6=40:5(numarul notelor adica cate note ai) =8*(ori, inmultit)3=24+8=32:4=8(media)
sper ca ti-am fost de ajutorbig grin

| GaByTzU_5045 a răspuns:

Matematica :7+7+7+7=28:4=7+9(teza de ex) =16:2=8

| Carmen a răspuns:

Aduni notele, imparti la cate sunt, inmultesti cu 3, aduni cu teza si imparti la 4.

| Rayyy a răspuns:

(Suma notelor din oral impartita la numarul de note) totul ori 3, plus nota din teza totul impartit la 4.

| Siracuzia a răspuns:

Buna!
Te pot ajuta eu.
Prima data calculezi media notelor(le aduni si le imparti la cate sunt)
Apoi numarul obtinut il inmultesti cu 3
Acum aduni si nota de la teza
In final, totul imparti la 4
Sper ca te-am lamurit.Bafta la scoala si sarbatori fericite!
happy

| FanMJJ a răspuns:

Sa zicem ca la mate ai 8, 9, 10 si la teza ai luat 7 le aduni pe toate si imparti la cate note ai plus teza
ex :8+9+10+7 : 4 = 33 : 4 = 8. 25 = media 8