| KiOpTK a întrebat:

Să-mi spună cineva cum se calculează media pe semestru cu teza.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ascultă-i DOAR pe primii trei!

| AC4S4 a răspuns:

Pentru a calcula media cu teza este nevoie de mai mult decat o formula. Legea spune ca media se calculeaza cu doua zecimale.

Formula completa ar fi: (M*3+T)/4
Unde M - media notelor la oral (toate fara teza), T - nota la teza.
M se ia neaparat cu doua zecimale, T se ia rotunjita, asa cum e trecuta in catalog. Daca nu iei M cu doua zecimale vor fi niste probleme. De exemplu, s-ar putea ca unele medii sa iti iasa 7.5 si sa crezi ca se rotunjeste la 8. Dar, daca iei M cu doua zecimale (cum e corect), iti va iesi 7.49 si nu se va rotunji la 8.

| serenavand a răspuns:

Se adună toate notele care le ai și se face media lor, după care la această medie se adună nota de la teză și se face altă medie, asta și va fi pe semestru

| Daryusxz a răspuns:

Ai notele 4 5 și 6 de exemplu iar in teza 5. Atunci faci 4+5+6=15, 15 împărțit la 3 (că 3 note ai) egal 5. Cinci (5) asta cu 5 din teza 10 împărțit la 2 este media 5.

| Mariuss29 a răspuns:

3xMedia notelor+teza:4

| CelebraAnonima a răspuns:

Adunarea notelor, împărțirea la cate sunt, înmulțite cu 3, adunate cu teza, si împărțite la 4

| dirtydancer700 a răspuns:

Aduni toate notele, împărți la cate sunt, rezultatul il înmulțești cu 3, aduni nota de la teza si împărți la 4. Dacă trebuie sa aproximezi si ai intre, de exemplu 7, 0 si 7, 49 este media 7 iar daca este intre 7, 5 Si 7, 99 este 8.

| izzycm7 a răspuns:

Media notelor x3 + teza /:4
Sper ca te-am ajutat happy