| epurilă a întrebat:

Cum se calculeaza Media geometrica?

12 răspunsuri:
| missReckless a răspuns:

Mg = radical din produsul numerelor respective.

| nustiucenumesapun a răspuns:

De ex media geometrica a lui a si b este radical din a*b.
sper ca te-am ajutat:d

| agent00o a răspuns:

Radical din a*b

| agent00o a răspuns:

Radical din:a ori b

| SyMy24 a răspuns:

Inmultesti numerele sub radicalhappy

Ex.
Media geometrica a lui 4 si 9= radical din 4 x 9=radical din 36=6
happy

| andreeap a răspuns:

Deci. Mg = radical din a * b

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ab=radiacal din a si b

| rucsy_7574 a răspuns:

Media geometrica (proportionala):
Fie a, b doua numere reale pozitive atunci media geometrica a acestora este radacina patrata din produsul lor.
Media Geometrica a numerelor \{a_1, a_2, \ldots, a_n\} este data de formula: \text {Mg}\,\! = \sqrt[n]{a_1 a_2 \cdots a_n}. unde "n" este numarul de termeni. Media geometrica este mai mica sau egala cu media algebrica a acelorasi numere.Media geometrie este egala cu media algebrica daca si numai daca toate numerele sunt egale

| raresica a răspuns:

Media geometrica a numerelor " a " si " b" este radical din a*b! Funda?

| stclx2 a răspuns:

Radical din
a*b

| PitiicRoxy a răspuns:

Mg=Radical din a ori b

| madda23 a răspuns:

Mg=radical din a ori bwinking