| VeryKnave a întrebat:

Cum se calculeaza regula de trei simpla ( marime invers proportionala )?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Iata schema la problema lui sabin89, ca sa intelegi cum am priceput-o si eu.

5borcane 18 lei
8borcane x lei
Inmultesti pe diagonala cunoscutele
18x8, iar rezultatul il imparti la numarul cunoscut de pe cealalta diagonala, pentru a-l afla pe X

x = (18x8):5
x = 28, 80

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Pui valorile corespunzatoare unele sub altele si din 4 valori doar una e necunoscuta. Pe asta o afli inmultind pe diagonala doua valori si rezultatul il imparti la a treia.
Uite un exemplu: 5 borcane costa 18 lei. Cat costa 8 borcane? Pui borcane sub borcane si lei sub lei. Necunoscuta (a patra valoare) o afli asa: (8 x 18)/5 = 144/5 = 28, 80

| Tobiii a răspuns:

Regula de 3 simplu a/b = c/d. Sa spunem ca vrei sa il afli pe 'a'. a=b*c/d ( din fractia din care face parte nr. pe care vrei sa il afli, iei celalalt numar si il inmultesti pe diagonala cu termenul respectiv iar ultimul termen ramas vine sub linia de fractie) ex: 2/20=a/40 a=40(termenul ramas din fractia cu necunoscuta) *2(nr. aflat pe diagonala) /20(ultimul termen ramas si va da a=40*2/20=80/20=4
Sper ca te-am ajutathappy.

| scrigroup a răspuns:

Regula de trei simplă este o metodă matematică ce permite determinarea unuia dintre termenii unei ecuații de proporționalitate pe baza celorlalți.

O gasesti direct online:
https://www.qtransform.com/......simpla.php