| ela23nice a întrebat:

Cum se desparte corect in silabe cuvantul atlet?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am documentat. si am citit regulile si e a-tlet scria acolo si de ce da nu mai stiuthinking! ma Rog; P A-TLET

18 răspunsuri:
| Hannibal_8732 a răspuns:

At let

| Speedo a răspuns:

At-let, dar daca staide vorba cu un profesor de limba romana iti poate explica ca o despartire corecta ar fi si a-tlet

Răspuns utilizator avertizat
| L0r3na a răspuns:

A-tlet. Si iti zic si de ce: Pt ca doua consoane intre 2 vocale se despart trecand ambele consoane langa cea de a2a vocala big grin

| figaro a răspuns:

At-let maystraight face
Cata romana stit astea care ati zis ca e corect a-tlet?straight faceOMFG!

| Anonima_5812 a răspuns:

At-let...eu asa stiu

| CosminKidd a răspuns:

A-tlet

| Fan7a a răspuns:

A-tlet dar erau si niste reguli care sar despartii at-let. dar daca nu sti regulile alea nici eu nu le prea stiu e A-TLET.

| delir10us a răspuns:

A-tlet happy cu siguranta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

At-let

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si a-tlet si at-let sunt corecte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand doua consoane sunt precedate si succedate de vocale o consoana intra in prima silaba cealalta in a doua silaba Ex: cam-pa-ni-e, doc-tor, crus-ta, ber-bec, si asa mai departe.
P. S. L3m0n daca tu imi zici un cuvant despartit asa, imi pun o punga in cap

| AdOrAtA De LuMe:):););););):P:P:P a răspuns:

A-tlet big grin simplu fundita?

| David_Lungu_2000 a răspuns:

A-tlet/at-let

| Cojocea_Andrey_1993 a răspuns:

A-tlet si stiu sigur

| Iacob_Marian_1973 a răspuns:

Cand un grup de doua consoane sunt precedate sau succedate de vocale, atunci despartirea se face intre cele doua consoane! Ex; ac-tor; min-te; at-let!

| dani37ela a răspuns:

At-let

| Inspe a răspuns:

Despartirea corecta este A-TLET
deoarece grupurile de doua consoane formate din L sau R precedate de B,C,D,F,G,H, P, T, V nu se despart, ci trec unite in silaba urmatoare.