| Believe9 a întrebat:

Cum se face adunarea si scaderea in sistemul binar? As dori sa imi dati un exemplu pentru adunare si scadere, dar si cu explicatii. Si ce inseamna "cu transport 1 la rang superior" aceasta e la adunare 1+1 si "cu imprumut 1 la rang superior" la scaderea 0-1.

1 răspuns:
| MrkiddyKid1 a răspuns:

Okay, trebuie sa fii foarte atent, pentru ca nu este greu dar este. "tricky" seamana mult cu matricele. Am sa incerc sa explic cat de bine pot. Hai sa luam un exemplu pentru adunare:
101 +
Practic adunam 5 (101) cu 3 (011).
Incepi ca la adunare, faci 1 + 1 si iti da 2. Nu poti scrie 2 in numere binare asa ca in loc de 2 trebuie sa pui 10 (10 = 2 in numere binare, nu se refera la numarul zece) deci 1 + 1 = 10 (2) treci 0 si pe 1 il treci mai departe ca sa zic asa, practic il tii in minte dupa care faci 0 + 1 = 1 + 1 (acest ultim +1 este cel pe care l-ai tinut in minte) care da din nou 10 (adica 2 in numere binare) asa ca mai treci un 0 si tii un 1 in minte iar in final 1 + 0 = 1 + 1 din minte = 10 si treci 10 pentru ca nu mai ai nimic altceva de adunat. Deci practic raspunsul final:
101 +
----
1000 (8)
"Transport 1 la rang superior" Practic treci 1 mai departe exact ca la adunare. Sper ca ai inteles ceva scaderea e putin mai complicata dar, daca ai reusit sa intelegi ceva din cum am explicat adunarea iti explic cu placere maine si scaderea daca nu raspunde altcineva in locul meu, ca acum e cam tarziu si imi e somn, daca ai vreo nelamurire nu ezita sa intrebi.