| HitTheLights a întrebat:

Cum se face o bibliografie? As vrea sa-mi spuneti de la dimensiunea scrisului, cand trebuie pus bold, italic etc.

2 răspunsuri:
| andrei1237 a răspuns:

O bibliografie este o lista de surse.Se face foarte usor.

| ReusxD a răspuns:

Cum se scrie o bibliografie?
Un bibliografie este o listă de surse, amplasată de obicei la sfârșitul unui document, pe care le-ați consultat sau citat la crearea documentului. În Microsoft Office Word 2007, se poate genera automat o bibliografie pe baza informațiilor sursă furnizate pentru document.

De fiecare dată când se creează o sursă nouă, informațiile din sursă se salvează pe computer, așadar se poate găsi orice sursă creată.
Ce intenționați să faceți?

Adăugarea unei referințe și a unei surse la un document
Găsirea unei surse
Editarea unui substituent de referință
Crearea unei bibliografii

Adăugarea unei referințe și a unei surse la un document

Când se adaugă o referință nouă la un document, se poate crea o sursă nouă care va apărea în bibliografie.

În fila Referințe, în grupul Citări și bibliografie, faceți clic pe săgeata de lângă Stil.

Imagine Panglică Word

Faceți clic pe stilul pe care doriți să îl utilizați pentru referință și sursă.

De exemplu, documentele din științe sociale utilizează de regulă stilurile MLA sau APA pentru referințe și surse.

Faceți clic la sfârșitul propoziției sau frazei la care doriți să faceți referire.
În fila Referințe, în grupul Citări și bibliografie, faceți clic pe Inserare citare.

Imagine Panglică Word

Alegeți una dintre următoarele:
Pentru a adăuga informațiile din sursă, faceți clic pe Adăugare sursă nouă.
Pentru a adăuga un substituent, pentru a crea o referință și a completa informațiile din sursă ulterior, faceți clic pe Adăugare substituent nou. Va apărea un semn de întrebare lângă sursele cu substituent în Gestionarul de surse.
Completați informațiile din sursă făcând clic pe săgeata de lângă Tipul sursei.

De exemplu, sursa poate fi o carte, un raport sau un site Web.

Completați informațiile bibliografice pentru sursă.

Pentru a adăuga mai multe informații despre o sursă, faceți clic pe caseta de selectare Se afișează toate câmpurile bibliografice.

Note

Pentru a găsi surse suplimentare, sau informații suplimentare despre sursele la care faceți referire, faceți clic pe Inserare referințe, apoi faceți clic pe Biblioteci de căutare. De exemplu, se poate căuta într-o bază de date de biblioteci pentru fiecare potrivire a unui anumit subiect din colecția de biblioteci. Apoi, cu un clic, se poate insera referința în document sau se pot adăuga informațiile in sursă în lista curentă de surse pentru a le utiliza ulterior.
Dacă alegeți un stil GOST sau ISO 690 pentru surse și referința nu este unică, adăugați un caracter alfanumeric la an. De exemplu, referința ar apărea ca [Pasteur, 1848a].
Dacă alegeți ISO 690 - Ordine numerică și adăugați referințe la document, trebuie să faceți clic pe stilul ISO 690 din nou pentru a ordona corect referințele.

Începutul paginii Începutul paginii
Găsirea unei surse

Lista de surse pe care le consultați sau la care faceți referire poate deveni lungă. Uneori poate fi nevoie să căutați o sursă la care ați făcut referire în alt document utilizând comanda Gestionare surse.

În fila Referințe, în grupul Citări și bibliografie, faceți clic pe Gestionare surse.

Imagine Panglică Word

Dacă deschideți un document nou care nu conține citate încă, toate sursele utilizate în documentele anterioare apar sub Listă coordonatoare.

Dacă deschideți un document care conține citate, sursele acelor citate apar sub Lista curentă și toate sursele pe care le-ați citat, în documente anterioare sau în documentul curent, apar sub Listă coordonatoare.

Pentru a găsi o anumită sursă, efectuați una dintre următoarele acțiuni:
În caseta de sortare, sortați după autor, titlu, nume etichetă citat sau an, apoi căutați sursa pe care doriți să o găsiți în lista care rezultă.
În caseta Căutare, tastați titlul sau autorul sursei pe care doriți să o găsiți. Lista se îngustează în mod dinamic pentru a potrivi termenul de căutare.

Notă Se poate face clic pe butonul Răsfoire din Gestionar surse pentru a selecta altă listă coordonatoare din care să se importe surse noi în document. De exemplu, se poate efectua conexiunea la un fișier dintr-o partajare, de pe computerul sau serverul unui coleg de cercetare sau dintr-un site Web care este găzduit de o universitate sau de un institut de cercetare.

Începutul paginii Începutul paginii
Editarea unui substituent de referință

Ocazional, poate fi nevoie să creați un citat substituent pe care să îl completați ulterior cu informații complete despre sursa bibliografică. Toate modificările efectuate în sursă se reflectă automat în bibliografie, dacă nu s-a creat deja una. Va apărea un semn de întrebare lângă sursele cu substituent în Gestionarul de surse.

În fila Referințe, în grupul Citări și bibliografie, faceți clic pe Gestionare surse.

Imagine Panglică Word

Sub Lista curentă, faceți clic pe substituentul pe care doriți să îl editați.

Notă Sursele substituente sunt ordonate alfabetic în Gestionarul de surse, împreună cu toate celelalte surse, în funcție de numele etichetei substituentului. Numele de etichetă pentru substituenți sunt numere, în mod implicit, dar se poate particularizat numele etichetei unui substituent cu orice fel de etichetă.

Faceți clic pe Editare.
Completați informațiile din sursă făcând clic pe săgeata de lângă Tipul sursei.

De exemplu, sursa poate fi o carte, un raport sau un site Web.

Completați informațiile bibliografice pentru sursă. Utilizați butonul Editare pentru a completa câmpurile în loc de a tasta numele în formatul corespunzător.

Pentru a adăuga mai multe informații despre o sursă, faceți clic pe caseta de selectare Se afișează toate câmpurile bibliografice.

Începutul paginii Începutul paginii
Crearea unei bibliografii

Se poate crea oricând o bibliografie după ce se inserează una sau mai multe surse în document. Dacă nu aveți toate informațiile de care aveți nevoie despre o sursă pentru a crea un citat complet, se poate utiliza un citat substituent, în care se poate introduce ulterior informațiile despre sursă.

Notă Citatele substituente nu apar în bibliografie.

Faceți clic acolo unde doriți să inserați o bibliografie, de regulă la sfârșitul documentului.
În fila Referințe, în grupul Referințe și bibliografie, faceți clic pe Bibliografie.

Imagine Panglică Word

Faceți clic pe un format de bibliografie gata proiectat pentru a insera bibliografia în document.

Începutul paginii Începutul paginii
V-a fost de ajutor acest articol?
Da
Nu
Nu este ceea ce am căutat
Se aplică la:
Word 2007