| Ciucu_Remus_1983 a întrebat:

Cum se face o împărțire daca nu știm impartitorul și restul?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu știi atâtea, nu poți face împărțirea.

| Bizon95 a răspuns:

Dar ce stii?
de impartitul si rezultatul?
iar daca stii astea atunci NU se face impartirea, pentru ca daca nu stii restul, atunci impartitorul poate sa varieze

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu are soluție unică. Ca un sistem de ecuații să aibă soluție unică, numărul de ecuații unice trebuie să fie egal cu numărul de necunoscute, condiție nesatisfăcută în cazul de față.
În cuvinte de clasa a treia, "dacă a + b = 3, cât e a și cât e b?"

| Andra9pk a răspuns:

Aflii din teorema impartirii cu rest : D : î = C, rest si proba : D=î × C + rest