| CrissRonnye7 a întrebat:

Cum se formeaza imperfectul in Franceza, la toate tipurile de verbe, adica grupa 1, 2, 3?

41 răspunsuri:
| Rrrr a răspuns:

Tema verbului + terminatiile ais,ais, ai, ions, iez, aient.
Tema verbului se obtine prin eliminarea terminatiei de indicativ prezent de la persoana a 3-a plural.
Exemplu:
Indicativ- Ils aiment. Eliminam "-ent" si ramane tema "aim"
Imperfect- Ils aimaient

| vicusik2000 a răspuns:

Buna! nu te supara ca-ti zic, dar trebuie sa-ti faci singur lectiile

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La grupele I si a II-a, se formeaza din radacina la care adaugi terminatiile pentru fiecare persoana. Adica, -ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient. Radacina este ceea ce ramane dupa ce dai deoparte literele -er (-ir) din coada infinitivului.
La grupa a III-a, se foloseste radacina de la prezent, pe care o gasesti in cartile cu verbe; grupa a III-a fiind doldora de verbe neregulate.
www.francaifacile.com si cauti la "Cursuri", imperfectul.

| unangeaveccoeurcasse a răspuns:

E simplu-iei verbul la persoana I pl,(asta indiferent de grupa) si adaugi dupa caz terminatiile-ais ais ait ions iez aient(fiecare persoana cu terminatia ei, le-am pus in ordine), exceptie-etre la care radacina este et, sper ca te-am ajutat...

| Alinka97 a răspuns:

Adaugi terminatia -ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -ient.

| oanna14 a răspuns:

Temele le faci tu, nu TPU.

| NescafeClassic a răspuns:

De la indicativ prezent, persoana 1 plural a verbului de conjugat se taie terminatia -ons. Si se adauga terminatiile ais ais ait ions iez aient.
La verbul etre nu se poate aplica regula deoarece la persoana 1 plural nu are terminatia -ons (sommes), radacina acestuia la imperfect fiind et.

| elly2love a răspuns:

Cred ca imperfectul in Franceza se formeaza cu terminatiile: ais,ais, ait, ions, iez, aient. Din cate stiu eu big grin

| Lynna a răspuns:

Se formeaza de la radicalul verbului la persoana I plural prezent plus terminatiile ais, ais, ait, ions, iez, aient. De exemplu voir. Nous voyons- je voyais etc.

| Noone4u a răspuns:

Hei. Deci se formeaza la persoana I plural [noi] cu indicativ prezent si eliminam terminatia -ONS si adaugam terminatiile AIS, AIS, AIT, IONS, IEZ si AIENT.
Grupa I ER. Exemplu-Parler- nous parlons[de acolo se elimina terminatiaa]
Je parlais
Tu parlais
Il parlait
Nous parlions
Vous parliez
Ils parlaient
Grupa II. Exemplu-Finir- nous finissons
Je finissais
Tu finissais
Il finissait
Nous finissions
Vous finissiez
Ils finissaient
Grupa III Exemplu: Pouvons - nous pouvons
Je pouvais
Tu pouvais
Il pouvait
Nous pouvions
Vous pouviez
Ils pouvaient
Succes! Daca vrei sa stii mai multe da add irinuk31 si te ajut!big grin

| gazaru a răspuns:

Tai terminatia er ir re si pui ais ais ait ions iez sau aient

| Brangspears a răspuns:

Radicalul prezentului ( de la persoana a2a la plural) + terminatii( -ais,-ais, -ait, -ions, -iez, -aient)
ex. la verbul aller : pentru a afla radicalul prezentului conjugi verbul la prezent persoana a2a plural: nous allons, inlaturi terminatia -ons si obtii radicalul all- caruia ii adaugi terminatiile

| SecretABear a răspuns:

Iei radacina verbului ( pe care o afli conjugand verbul la persoana 1 singular si dupa scoti terminatia -ont) si adaugi terminatiile -ais ( la persoana 1 si a 2-a singular), -ait ( la persoana a 3-a singular), -ions ( la persoana 1 plural), -iez ( la persoana a 2-a plural) si -aient ( la persoana a 3-a plural)

| SecretABear a răspuns:

Iei radacina verbului ( pe care o afli conjugand verbul la persoana 1 singular si dupa scoti terminatia -ont) si adaugi terminatiile -ais ( la persoana 1 si a 2-a singular), -ait ( la persoana a 3-a singular), -ions ( la persoana 1 plural), -iez ( la persoana a 2-a plural) si -aient ( la persoana a 3-a plural).

| xG0dLik3x a răspuns:

Grupa I radacina + terminatiile :ais, ais, ait, ions, iez, aient
Grupa a II a radacina+iss+terminatiile(sunt aceleasi)
Grupa a III a Din radicalul(radacina) de la prezent persoana I plural + terminatiii... FUNDA?puppy dog eyes

| IryTm a răspuns:

Radicalul+terminatiile: ais, ais, ait ions, iez aient.
Radicalul imperfectului este radicalul timpului plural de la persoana a doua, inlaturandu-se terminatia ons.

| 2handsUp a răspuns:

Pers. I pl. – ons + ais ions
ais iez
ait aient

| cristidac a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.verb2verbe.com/

| mihaelairina a răspuns:

Radacina verbului de la persoana 1 plural+ terminatiile
-ais
-ait
-ions
-iez
-aient

| elly2love a răspuns (pentru oanna14):

Ai dreptate...dar trebuie sa ajutam cand intreaba cineva pe TPU de unde si numele TOTI PENTRU UNUL!happy:*

| Dheutsik a răspuns:

Iata un site care conjuga verbe in Franceza, Engleza, romana, etc...la toate timpurile:http://conjugare-verbe.ro/
Sper ca te-am ajutat... Funda:X

| ŞniţelMov a răspuns:

Imperfectul se formează din radicalul infinitivului + terminaţiile:
Singular:
I persoană - ais
II p. - ais
III p. - ait
Plural:
I p - ions
II p - iez
III p - aient

Radicalul infinitivului reprezintă partea aceea a verbului fără terminaţia specifică grupei.
Grupa I- verbele se termină în ER
Grupa a II-a - verbele se termină în IR
Grupa a III-a - verbele se termină în OIR, RE, IR.

Şi-acum un exemplu.
aimer(verb de grupa I, după terminaţia infinitivului); devine aim(înlăturăm terminaţia şi rămâne radicalul infinituvului); adăugăm terminaţia imperfectului : J'aimAIS (am luat ca exemplu persoana I, puteai lua şi persoana a II-a Tu aimAIS, sau III-a Il/Elle/On aimAIT).

Sper c-ai înţeles. Baftă!

| buzzyMV a răspuns:

Imperfectul se formeaza de la timpul prezent persoana I plural.La radicalul acestei persoane se adauga terminatiile imperfectului ( ais as ait ions iez aient}
Parle I-present:Vous parlont->Vous parlions
Choisir II-Nous choisisons->Nous choissions
Sper ca te-am ajutat!big grin

| AllyAlly2a a răspuns:

Pui verbul la a I-a plural, tai terminatia "ons" si ce obtii este radicalul verbului.
Adaugi la radical terminatiile : "Ais" "Ais" "Ait" "Ions" "Iez" "Aient"

| AngelAna1997 a răspuns:

Se elimina terminată ons de la persoana 1 plural iar la radicalul obținut se adaugă ais ais ait ions iez aient. Ex: parler este parlons se taie ons si se ad terminatile de mai devreme si iese je parlais tu parlais il parlait... Si la gr2 la fel numai ca rămâne si iss ex:finir je finissais