| Muppet a întrebat:

Cum se formează imperfectul la grupa a III-a în franceza? Urgent. Fundița!

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

RamOoNa, ai aici pentru toate grupele: http://www.bonjourdefrance.com/n9/cdm2.htm
Sper sa intelegi.
@ AsAsInDoLL:1.,,parler'' e grupa intai si 2. o intereseaza imperfectul, nu imperativul

6 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

@ RamOoNa: Cu placere.

| Sonnia a răspuns:

Pai imperfectul se formeaza cu ajutorul persoanei I plural (eliminand termiantia 'ons') + terminatiile: ais, ais, ait, ions, iez, aient.

| Sonnia a răspuns:

Pai imperfectul se formeaza cu ajutorul persoanei I plural (eliminand terminatia 'ons') + terminatiile: ais, ais, ait, ions, iez, aient.

| Muppet explică:

Mersi mult didi :*

| Muppet explică:

@Sonnia știu asta, la drupa I și II dar pe mina ma interesa la III happy

| AsAsInDoLL a răspuns:

La imperativ il la verbul parle pers a 3-a este il paralait