| CrissRonnye7 a întrebat:

Cum se formeaza imperfectul in Franceza, la toate tipurile de verbe, adica grupa 1, 2, 3?

33 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La grupele I si a II-a, se formeaza din radacina la care adaugi terminatiile pentru fiecare persoana. Adica, -ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient. Radacina este ceea ce ramane dupa ce dai deoparte literele -er (-ir) din coada infinitivului.
La grupa a III-a, se foloseste radacina de la prezent, pe care o gasesti in cartile cu verbe; grupa a III-a fiind doldora de verbe neregulate.
www.francaifacile.com si cauti la "Cursuri", imperfectul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Nu se da deoparte niciun -r de la infinitiv. Se ia verbul la persoana I plural indicativ prezent si se inlatura terminatia 'ons' si se pun terminatiile de la imperfect. Asa e la verbele din toate grupele, in afara de être, care are radacina ét-
La verbele in 'ir' din grupa a II-a se pune si 'iss' intre radical si terminatii.
La verbele impersonale se ia radacina verbului la infinitiv.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa mori tu? Orice regula de formare a unui timp verbal porneste de la infinitiv. Nu de alta, dar e singura forma verbala care se poate gasi in dictionar.
De cand predai tu franceza? Eu, de 25 de ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Sa mor eu? Interesant limbaj pentru un profesor care preda de 25 de ani.
Mai bine nu te laudai cu asta, la ce perle scoti laughing
Dupa regula pe care ai zis-o tu, daca luam de exemplu verbul parler, ii luam r de la infinitiv si ii punem terminatiile de la imperfect, iese cam asa:
Je parleais, Tu parleais, Il (Elle) parleait, Nous parleions, Vous parleiez, Ils(Elles) parleaient.
Daca tie ti se pare ca asta e imperfect eu nu mai zic nimic.
Nu predau franceza, dar dupa vreo 2 ani de cursuri de franceza facute in Romania si inca 2 ani si ceva de invatat numai in franceza cred ca stiu cum se formeaza imperfectul. Ar trebui sa stii si tu, dupa 25 de ani de cand esti profesor, dar mai ai timp sa inveti pana la pensie happy.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ca, daca nu citeai pe diagonala, observai ca nu e chiar cum spui. Dar, cine sunt eu sa contrazic un doctor in franceza?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Auzi, cred ca tu ma iei si de fraier, pe langa altele!
Daca ai modificat raspunsul ca sa o faci pe desteptul dupa aia, e problema ta, nu a mea. Oricum, degeaba l-ai modificat, ca tot gresit e, daca nu ai zis si exceptiile.
Nu sunt doctor in franceza, dar tu te faci de tot rasul cu cata franceza stii dupa nu stiu cati ani de scoala si 25 de ani de predat.

| unangeaveccoeurcasse a răspuns:

E simplu-iei verbul la persoana I pl,(asta indiferent de grupa) si adaugi dupa caz terminatiile-ais ais ait ions iez aient(fiecare persoana cu terminatia ei, le-am pus in ordine), exceptie-etre la care radacina este et, sper ca te-am ajutat...

| Lynna a răspuns:

Se formeaza de la radicalul verbului la persoana I plural prezent plus terminatiile ais, ais, ait, ions, iez, aient. De exemplu voir. Nous voyons- je voyais etc.

| Rrrr a răspuns:

Tema verbului + terminatiile ais,ais, ai, ions, iez, aient.
Tema verbului se obtine prin eliminarea terminatiei de indicativ prezent de la persoana a 3-a plural.
Exemplu:
Indicativ- Ils aiment. Eliminam "-ent" si ramane tema "aim"
Imperfect- Ils aimaient

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.verb2verbe.com/

| Dheutsik a răspuns:

Iata un site care conjuga verbe in Franceza, Engleza, romana, etc...la toate timpurile:http://conjugare-verbe.ro/
Sper ca te-am ajutat... Funda:X

| Noone4u a răspuns:

Hei. Deci se formeaza la persoana I plural [noi] cu indicativ prezent si eliminam terminatia -ONS si adaugam terminatiile AIS, AIS, AIT, IONS, IEZ si AIENT.
Grupa I ER. Exemplu-Parler- nous parlons[de acolo se elimina terminatiaa]
Je parlais
Tu parlais
Il parlait
Nous parlions
Vous parliez
Ils parlaient
Grupa II. Exemplu-Finir- nous finissons
Je finissais
Tu finissais
Il finissait
Nous finissions
Vous finissiez
Ils finissaient
Grupa III Exemplu: Pouvons - nous pouvons
Je pouvais
Tu pouvais
Il pouvait
Nous pouvions
Vous pouviez
Ils pouvaient
Succes! Daca vrei sa stii mai multe da add irinuk31 si te ajut!big grin

| AxeLBaT a răspuns (pentru Noone4u):

Daca la grupa II elimin doar ir o sa iasa gresit dar la grupa I si III nu conteaza ca rezultatul e acelasi, nu?

| gazaru a răspuns:

Tai terminatia er ir re si pui ais ais ait ions iez sau aient

| AllyAlly2a a răspuns:

Pui verbul la a I-a plural, tai terminatia "ons" si ce obtii este radicalul verbului.
Adaugi la radical terminatiile : "Ais" "Ais" "Ait" "Ions" "Iez" "Aient"

| elly2love a răspuns:

Cred ca imperfectul in Franceza se formeaza cu terminatiile: ais,ais, ait, ions, iez, aient. Din cate stiu eu big grin

| 2handsUp a răspuns:

Pers. I pl. – ons + ais ions
ais iez
ait aient

| buzzyMV a răspuns:

Imperfectul se formeaza de la timpul prezent persoana I plural.La radicalul acestei persoane se adauga terminatiile imperfectului ( ais as ait ions iez aient}
Parle I-present:Vous parlont->Vous parlions
Choisir II-Nous choisisons->Nous choissions
Sper ca te-am ajutat!big grin

| mihaelairina a răspuns:

Radacina verbului de la persoana 1 plural+ terminatiile
-ais
-ait
-ions
-iez
-aient

| oanna14 a răspuns:

Temele le faci tu, nu TPU.

| elly2love a răspuns (pentru oanna14):

Ai dreptate...dar trebuie sa ajutam cand intreaba cineva pe TPU de unde si numele TOTI PENTRU UNUL!happy:*

| LoveMe16 a răspuns:

Imperfectul se formează din radicalul infinitivului + terminaţiile:
Singular:
I persoană - ais
II p. - ais
III p. - ait
Plural:
I p - ions
II p - iez
III p - aient

Radicalul infinitivului reprezintă partea aceea a verbului fără terminaţia specifică grupei.
Grupa I- verbele se termină în ER
Grupa a II-a - verbele se termină în IR
Grupa a III-a - verbele se termină în OIR, RE, IR.

Şi-acum un exemplu.
aimer(verb de grupa I, după terminaţia infinitivului); devine aim(înlăturăm terminaţia şi rămâne radicalul infinituvului); adăugăm terminaţia imperfectului : J'aimAIS (am luat ca exemplu persoana I, puteai lua şi persoana a II-a Tu aimAIS, sau III-a Il/Elle/On aimAIT).

Sper c-ai înţeles. Baftă!

| xG0dLik3x a răspuns:

Grupa I radacina + terminatiile :ais, ais, ait, ions, iez, aient
Grupa a II a radacina+iss+terminatiile(sunt aceleasi)
Grupa a III a Din radicalul(radacina) de la prezent persoana I plural + terminatiii... FUNDA?puppy dog eyes

| AngelAna1997 a răspuns:

Se elimina terminată ons de la persoana 1 plural iar la radicalul obținut se adaugă ais ais ait ions iez aient. Ex: parler este parlons se taie ons si se ad terminatile de mai devreme si iese je parlais tu parlais il parlait... Si la gr2 la fel numai ca rămâne si iss ex:finir je finissais

| Brangspears a răspuns:

Radicalul prezentului ( de la persoana a2a la plural) + terminatii( -ais,-ais, -ait, -ions, -iez, -aient)
ex. la verbul aller : pentru a afla radicalul prezentului conjugi verbul la prezent persoana a2a plural: nous allons, inlaturi terminatia -ons si obtii radicalul all- caruia ii adaugi terminatiile

| cristidac a răspuns:

Nu stiu

| vicusik2000 a răspuns:

Buna! nu te supara ca-ti zic, dar trebuie sa-ti faci singur lectiile

| DeMeTrIoN a răspuns (pentru vicusik2000):

Dar poate nu ii trebuia neaparat pentru teme, poate il asculta urmatoarea zi si nu intelesese lectia de la profesoara/profesorwinking

| Alinka97 a răspuns:

Adaugi terminatia -ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -ient.

| ŞniţelMov a răspuns:

Imperfectul se formează din radicalul infinitivului + terminaţiile:
Singular:
I persoană - ais
II p. - ais
III p. - ait
Plural:
I p - ions
II p - iez
III p - aient

Radicalul infinitivului reprezintă partea aceea a verbului fără terminaţia specifică grupei.
Grupa I- verbele se termină în ER
Grupa a II-a - verbele se termină în IR
Grupa a III-a - verbele se termină în OIR, RE, IR.

Şi-acum un exemplu.
aimer(verb de grupa I, după terminaţia infinitivului); devine aim(înlăturăm terminaţia şi rămâne radicalul infinituvului); adăugăm terminaţia imperfectului : J'aimAIS (am luat ca exemplu persoana I, puteai lua şi persoana a II-a Tu aimAIS, sau III-a Il/Elle/On aimAIT).

Sper c-ai înţeles. Baftă!

| SecretABear a răspuns:

Iei radacina verbului ( pe care o afli conjugand verbul la persoana 1 singular si dupa scoti terminatia -ont) si adaugi terminatiile -ais ( la persoana 1 si a 2-a singular), -ait ( la persoana a 3-a singular), -ions ( la persoana 1 plural), -iez ( la persoana a 2-a plural) si -aient ( la persoana a 3-a plural)

| SecretABear a răspuns:

Iei radacina verbului ( pe care o afli conjugand verbul la persoana 1 singular si dupa scoti terminatia -ont) si adaugi terminatiile -ais ( la persoana 1 si a 2-a singular), -ait ( la persoana a 3-a singular), -ions ( la persoana 1 plural), -iez ( la persoana a 2-a plural) si -aient ( la persoana a 3-a plural).

| ciocolataalbasimaronie a răspuns:

Radicalul prezentului ( de la persoana a2a la plural) + terminatii( -ais,-ais, -ait, -ions, -iez, -aient)
ex. la verbul aller : pentru a afla radicalul prezentului conjugi verbul la prezent persoana a2a plural: nous allons, inlaturi terminatia -ons si obtii radicalul all- caruia ii adaugi terminatiile.

| Ignat_Andreea_1998 a răspuns:

Verbul la infinitiv + terminatiile de imperfect : la persoana I 'ais', la pers. a II-a 'ais', la pers. a III-a 'ait', le pers. I plural 'ions', la pers. a II-a plural 'iez' si la pers. a III -a plural 'aient'