| anonim_4396 a întrebat:

Cum se formeaza imperfectul in franceza?

Răspuns Câştigător
| RedFantasy a răspuns:

Radicalul prezentului (de la persoana a2a la plural) + terminatii( -ais,-ais, -ait, -ions, -iez, -aient)
ex. la verbul aller: pentru a afla radicalul prezentului conjugi verbul la prezent persoana aIa plural: nous allons, inlaturi terminatia -ons si obtii radicalul all- caruia ii adaugi terminatiile.

Alte răspunsuri
6 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| LoveMe16 a răspuns:

Radicalul prezentului (de la persoana a2a la plural) + terminatii( -ais,-ais, -ait, -ions, -iez, -aient)
ex. la verbul aller : pentru a afla radicalul prezentului conjugi verbul la prezent persoana a2a plural: nous allons, inlaturi terminatia -ons si obtii radicalul all- caruia ii adaugi terminatiile.

Alte răspunsuri