| Virgil_Virgil_1974 a întrebat:

Cum se imparte un numar din 3 cifre la alt numar din 3 cifre?

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Rezultatul împărțirii unui număr de 3 cifre la un alt număr de trei cifre poate lua valori de la 9 la 1.
Și apoi se gîndește astfel :
xxx( numărul mare) : la xxx( numărul mic), de cîte ori merge?
Se face prin încercări, de exemplu ca și cum ai împărți un număr de două cifre la un număr de două cifre.
Încercările se pot face și în baza primei cifre a deîmpărțitului ( față de cea a împărțitorului) cît și după ultimele cifre ale acestora.
Cam asta e!

| Danyela24 a răspuns:

Vezi de cate ori se cuprinde impartitorul la deimpartit. Daca nu ai mai facut astfel de impartiri poti sa rogi un parinte sa te ajute sau sa iti explica profesorul.Aceasta treaba nu trebuie sa ramana nelamurita deoarece o sa intalnesti peste tot astfel de cazuri.Succes!