| GoSsip GiRl a întrebat:

Cum se numea prima maimuta care a zburat in spatiu?

14 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Albert II, o maimuţă rhesus, zborul lui a depăşit 130 km, tehnic vorbind este prima maimuţă în spaţiu; prima maimuţă antropoidă în spaţiu se numea Ham, un cimpanzeu.

| Flav a răspuns:

Sa vezi ce-o sa sara in aer maimuta de la meteo daca n-a preconizat maine bine vremea, ca-mi strica planurile. N-o sa fie primul, dar o sa am grija sa ajunga al 2-lea in spatiu.

nony
| nony a răspuns:

Poi cine a zis ca a murit? raised eyebrows Se ascunde sub un nick pe aici rolling on the floor Shhhht, nu e voie sa deconspiram...

| JeSa a răspuns:

Laika a fost primul caine trimis in spatiu. Calatoria sa a inceput cu Sputnik 2, o nava spatiala ruseasca... oare tu te referi la Maimuta veverita din sudul Africii?big grin

| Klara a răspuns:

Se numea Dumitru Prunariulaughing

| juniper a răspuns:

Nu maimuta, ci caine, se numea Laika, a fost prima catelusa in spatiu.

| Summer Memories a răspuns:

Primul animal care a ajuns in spatiu a fost Laika, o catelusa si prima maimuta se numeste Albert al II-lea.Maimuţica, aflată într-o rachetă V-2, a reuşit să ajungă la o altitudine de 130 de kilometri. Cînd a revenit pe Terra, Albert al II-lea şi-a pierdut însă viaţa.

Bafta kisskiss

| diablo4life a răspuns:

Omul rolling on the floor deoarece ne tragem din maimute prin evolutie chestii trestii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiam ca prima fiinta care a zburat in spatiu a fost cateaua Laica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yuri Alekseyevich Gagarin- tot maimuta erahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca tot maimuta, nu? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Huga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laika

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca prima fiinta care a zburat in spatiu a fost Laika o catelusa. si prima maimuta este Ham credeti-ma am vazut chiar azi la televizor.