| miauhamskar a întrebat:

Cum se numeste acel fenomen optic in care un obiect in miscare este perceput mai intreg? De exemplu cand se roteste un fidget spinner il vedem un cerc, nu mai ii vedem forma initiala.

3 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Persistence of vision se numeste. Nu stiu in romana cum s-ar traduce, proabil persistenta vizuala, si se referă la capacitatea creierului de a percepe o imagine pentru o fracțiune de secundă după ce aceasta s-a miscat din pozitia initiala.

| ReddY25 a răspuns:

Iluzie optică

| VelicanEmilia a răspuns:

Nu-i iluzie optica?