| Lavinateen123 a întrebat:

Cum se numeste rigla in forma de triunghi.

9 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Da, dar...atenție!
Această riglă sub formă de triunghi es te un triunghi dreptunghic.
El se numește echer pentru că are acel unghi drept.
„A pune la echer" înseamnă ( în ter meni profesionali) a pune la unghi drept.
Tîmplarii, geamgiii, tinichigiii, prelucrătorii în metale folosesc o sculă ( de lemn sau de metal), exact ca cele două catete ale acestui echer( uneori chiar și cu o talpă ) pe care o numesc echer.
Deci asta înseamnă echer.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Echer

| Cameliapantiru a răspuns:

Echer

| SimonaCristina a răspuns:

Buna.
Instrumentul in forma de triunghi se numeste echer. Fundita? puppy dog eyes

| Mihai1810 a răspuns:

Echer

| Astropuf a răspuns:

Stiu ca si eu o sa raspund echer dar toti au spus asa in afara de corolav dar dupa parerea mea, nu spun niciodata asa, a spus doar lucruri inutile pentru ca pe tine nu cred ca te intereseaza tu ai intrebat doar cum se numeste deci da se numeste echer funda?

| alexSMK44 a răspuns:

Echer

| diuluss a răspuns:

Echer happy

| Bantichi11 a răspuns:

Echer