| anonim_4396 a întrebat:

Cum se pronunta corect "Porsche"?
Cum se pronunta corect "Mercedes"?

Răspuns Câştigător
| hinatakaname a răspuns:

Porșe si Mertzedes.
Nu stiu unde e 'tz' ul.big grin

8 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Intri pe link-urile de mai jos si in primul chenar ai in dreapta jos un difuzor, dai click pe el si iti va pronunta cuvantul :)

Porsche http://translate.google.ro/#de/en/Porsche

Mercedes http://translate.google.ro/#de/ro/Mercedes

De fapt se pronunta in mai multe feluri, si depinde de limba, noi la tigarile Dunhill le spunem "dunhil" iar francezii le spun "diunil" sau ceva de genu pentru ca ei nu pronunta "h"-ul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuzati-ma ca va dezamgesc dar eu stiu ca "Mercedes" pronunta doar Guta, e ori "Mersedes" ori "Mertedez", iar despre "Porsche" cum e pna la urma, "Pors" sau "Porse"?

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandru98 a răspuns:

Porsche-porșe
mercedes-mercedes

| SerafimHD a răspuns:

Porsche-porșe
mercedes-mercetsdes

| negat1ve a răspuns:

NU am tastatura romana sa iti scriu exact cum se citeste dar sper sa intelegi!
porsche - porshe
mercedes - mertzedes

| maritzandrei a răspuns:

Porsche-porșe
mercedes-mercedes SAU merţanhee hee... FUNDA?* happy

| MihaXlovesXyou a răspuns:

Porsche-porș
mercedes- cum se scrie big grin