| Child a întrebat:

Cum se rezolva o problema in care stim inaltimea de 6 intr-un triunghi echilateral si trebuie sa aflam aria triunghiului?

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Este corect algoritmul pe care l-a propus zdrangoi.

| zdrangoi a răspuns:

Se formeaza doua triunghiuri dreptunghice.
notezi cu x ipotenuza.
catete mica se opune unui unghi de 30°, deci e jumatate din ipotenuza, x/2.
apoi aplici teorema lui Pitagora :
x²=(x/2)²+6²
rezolvi ecuatia si il scoti pe x, ipotenuza, care este si latura triunghiului echilateral.
Apoi afli usor aria.

| ascovit a răspuns:

Stim ca formula inaltimii intr-un triunghi echilateral este: latura ori radical din 3 supra doi.
Aflam de aici latura = 4 radical din 3
Folosim formula pentru aria triunghiului echilateral: latura la a2a ori radical din 3 supra 4, rezulta aria triunghiului = 14 radical din 3.
Bafta!

| FlorinM28 a răspuns:

Simplu. Cu teorema lui Pitagora. Fie A latura triunghiului echilateral=> A^2=A^2/4+6^2 => A=4sqrt3 de unde aria = 6*A/2=12 sqrt3

| Artemis16 a răspuns:

H= l radical din 3 totu supra 2. afli de aici latura si apoi faci aria big grin

| Artemis16 a răspuns:

L=4 radical din 3 si aria e l patrat rad din 3 totu supra 4 de unde rezulta ca aria =12 rad din 3

| Artemis16 a răspuns:

Sunt doua formule oh go on. nu are rost sa va complicatibig grin

| DeeaDeuTsa a răspuns:

Păi când te gândeşti că este triunghi echilateral, automat toate laturile sunt egale adică de 6 cm sau cât ai tu acolo. Apoi calculezi Aria: latură la pătrat radical din 3 supra 4. Nu e greu. Baftă!