| INGERAS_2359 a întrebat:

Cum se rezolva urmatoarea problema: un patrat cu aria de 36 cm patrati are perimetrul egal cu perimetrul unui dreptunghi cu lungimea egala cu dublul latimi; afla aria dreptunghiului in m patrati

Răspuns Câştigător
| música a răspuns:

Buna

Am sa incerc sa iti scriu si matematic insa mai greu ca nu am cum sa pun simboluri aritmetice. sper sa te ajute insa

Aria patratului = 36 cm patrati, dar

Aria patratului = l x l (latura la patrat) si de aici ==> l la patrat = 36 si l = radical din 36 adica l = 6

bun. dupa ce ai aflat latura patratului vei afla perimetrul acestuia

Perimetrul patratului = suma laturilor lui, adica perimetrul = 6+6+6+6 = 24 cm (perimetrul patratului)

Cum zice in problema : perimetrul patratului = perimetrul dreptunghiului = 24 cm

Acum. scriem formula perimetrului dreptunghiului sa putem afla lungimea si latimea lui

Perimtru dreptunghi = 2 x L + 2 x l; perimetrul il cunosti si il inlocuiesti iar lungimea dreptunghiului = 2 x l pe care o inlocuiesti tot aici

24 = 2 x (2 x l) + 2 x l si rezulta 24 = 4 x l + 2 x l deci 24 = 6 x l de unde latimea dreptunghiului este egala cu 4 cm

Lungimea dreptunghiului = 2 x l rezulta lungimea = 2 x 4 deci lungimea dreptunghiului este de 8 cm

Acum aria dreptunghiului = L X l rezulta Aria = 8 x 4 = 32 cm patrati dar tie iti cere in metri si vei face transformarea in metri patrati

Aria = 32 cm patrati = 0, 0032 metri patrati ...ca sa transformi din cm patrat in metru patrat imparti la 1000 acel numar.

Eu sper ca ai inteles cat de cat cum sta treaba si ma bucur ca te-am ajutat, pwpici :*

3 răspunsuri:
| smile20000 a răspuns:

Fa-ti singura temele

| mikidutzel a răspuns:

Dreptunghiu tău are 4cm pe 8cm aria 0.32m pătraţi (32cm pătraţi)

| 19marian60 a răspuns:

Ingeras,radical din36 egal6(latura patratului)., 6ori4egal24(perimetrul patratului si al dreptunghiului)
perimetrul dreptunghiului egal cu 2L+2l.Stiind ca L e egal cu 2l rezulta ca P.dr e egal cu 2L+2l L e egal 2l deci P.dr e egal 4l+2l egal 6l., 24/6egal4.,rezulta l=4.,L=2l=8,.Aria dreptunghiului A=L*l=0, 08m*0, 04m=0,0032m patrati! Q.e.d.(daca mai sunt probleme, anunta)