| Miriammmmm a întrebat:

Frate.cum se rezolva problema asta?
Un dreptunghi are latimea egala cu 2 pe 7 din lungimea sa si aria 1400 dm patrati.
Funda!

3 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Faci un sistem de 2 ecuatii. L*2/7=l si l*L=1400. L=lugimea si l=latimea. Apropo, ce se cere in problema?

| alexrot15 a răspuns:

L=2/7*L
si aria: A=L*l inlocuiesti l si devine A=L*2/7*L=Lpatrat*2/7 si aria este 1400dm, deci :Lpatrat*2/7=1400, Lpatrat=4900, scoti radical si iti da L=70, si calculezi l=2/7*L=2/7*70=20. Asta in cazul in care se cere latime si lungimea, nu ai specificat ce se cere, in problema am notat: latimea=l si lungimea=L. FUnda?:d

| arrmaghedon a răspuns:

L=lungimea. l=latimea. A=L*l. sper ca te descurci mai departe