| FIXPL4 a întrebat:

Cum se scoate radacina patrata in C++?

2 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Parca era o functie in math.h numita sqrt().

O alta modalitate ar fi sa te gandesti la un algoritm si sa-l implementezi. Faci tu o functie.

| AC4S4 a răspuns:

Radacina patrata a unui numar A este un numar Y cu proprietatea ca Y*Y = A.
Exemplu: 4 este radacina patrata a lui 16, -4 este radacina patrata a lui 16.
Generalizand, (+) si (-) radical din A sunt radacinile patrate ale lui A.

In C++ exista functie care calculeaza radicalul
Incluzi biblioteca sau si poti folosi functia sqrt().
Exemplu: sqrt(16) = 4, sqrt(3) = 9, sqrt(15) = 3. 87298.
A se observa ca radical din 15 are de fapt mult mai multe zecimale, o infinitate. Functia doar aproximeaza valoarea. Radical din orice valoare care nu este patrat perfect este un numar irational, deci nu se stie numarul de zecimale.

Exista si un algoritm pentru extragerea radacinii patrate. Nu stiu cat de greu ar fi de implementat in C++:
https://www.youtube.com/watch?v=hKeh_R-QvGI

De asemenea, aproximarea/determinarea radicalului unui numar real pozitiv se poate face si prin metoda Divide et Impera (cautare binara - se invata in clasa a 11a).