| Georgiana95 a întrebat:

Cum se scrie corect: "Ciao" sau "Ceau"? Eu spun ca "Ciao".

Răspuns Câştigător
| sy46 a răspuns:

Ciao, deoarece aceasta forma de salut are origine italiana.
Ceau e o oarecare "transformare" suferita in urma procesului de imprumutare in romana din italiana.

30 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Ciao e corect!

| cretzufinish a răspuns:

Ciao se scrie si datorita alipirii celor trei vocale pronuntam "ceau".

| User a răspuns:

Ciao, clar. da eu scriu ceaublushing

| DeeDee28 a răspuns:

Si eu cred ca "ciao" e corect... dar poti sa scrii si "ceau" daca iti place mai multhappy

| Teodorescu_Diana_1986 a răspuns (pentru DeeDee28):

Cum adica? Pai exista reguli in gramatica! Daca forma corect Este "ciao " nu vad de ce sa scriem gresit! Mi se pare o prostie

| DeeDee28 a răspuns (pentru Teodorescu_Diana_1986):

Stai calma ca poate iti explodeaza vreo vena! Corectezi pe toti pentru un singur cuvant gresit. Comentariul asta l-am lasat in 2010... aveam 14 ani atunci. Iti place sa corectezi atat de mult incat ai cautat postari din 2010? Cred ca ai o viata tare interesanta si esti tare amuzanta la petreceri. M-ai amuzat, uitasem ca am cont pe TPU...

| irbis a răspuns:

Ciao nu ceaun.

| robyroby a răspuns:

Ciao e corect, inseamna " salut " in Italiana, din cate stiu

| romanionu a răspuns:

"Ciao"

| Robert5678 a răspuns:

Ciao e correct in italiania, si ceau e dupa ce a fost transformat in romana.Insa,eu cred ca daca suntem romani, scriem ceau.

| Teodorescu_Diana_1986 a răspuns (pentru Robert5678):

" Ceau" nici nu exista in dex -ul limbii romane! Daca tot esti roman

| Expert Zabuza a răspuns:

DA ai dreptate ciao se scrie si se mai pronunta si ceau

| Giuly_3112 a răspuns:

Pai sti... ciao inseamna salut in italiana da in limba ta se zice ceau

| Teodorescu_Diana_1986 a răspuns (pentru Giuly_3112):

In limba ta se zice "salut "! Ciao e furat! Cel putin sa il scriem corect pentru Dumnezeu!

| BuLLetBtwin a răspuns:

Ciao e corect dar merg ambele variantabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciao! (e italienesc si "la mama lui" asa se scrie)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciao

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceau! eu sunt roman!

| Teodorescu_Diana_1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca esti roman foloseste forma romanesca de "salut"! Ce cauti sa imprumut din alta limba ca apoi sa o scrii gresit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi amintesc ca d-na profesoara de limba si literatura romana ne-a spus acum multi ani in urma ca se scrie corect ceao

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu zic la fel ca se scrie ceaowinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se scrie ciao deoarece este cuvant de origine italiana. colega mea a primit azi un 8 pentru ca a scris ceau in loc de ciao. eu nu folosesc la scoala {teste} ceau ci buna sau salut. dar in vocabularul meu este pronuntat destul de mult ciao!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmm...ciao .sincer.am intrebato eu pe profa de rom big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se scrie an araba ciau ce faci

| Nita a răspuns:

Ciao! iti zic pentru ca stiu destul de bine. 3 ani si cevawinking

| sandra922 a răspuns:

"Ciao" e corect.

| sandra12345 a răspuns:

Ceau...:p

| diancik87 a răspuns:

Ciao

| Skumpu a răspuns:

Sunt din Italia si se scrie ciao da puteti sa scrieti cum va place voua mai mult, ciao inseamna salut si pa, v-am pupat byeee :*