| DaciaRomania a întrebat:

Cum se spune cât mai corect: " mă duc LA Dubai sau ÎN Dubai "?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se spune mă duc in Dubai.
De asemenea se scrie corect, nu cum ai scris tu, Mă duc in Dubai.

| Simpatic a răspuns:

In cazul expus de tine corect este "in" Dubai, "la" Dubai este un meltenism folosit prin Muntenia, in speta Bucuresti, alaturi de "pha camera", "eu mor de tine" etc
Daca vorbim de franta, belgia, Spania folosim merg in franta, in belgia, in Spania etc
Evident este in functie de context
Cele care merg 'la Dubai' merg foarte bine si " la produs "

suntserios
| suntserios a răspuns:

Corect ar fi la Dubai când zici că te deplasezi intr-un oraș. Dar suna aiurea tare.

| DaciaRomania explică (pentru suntserios):

Exact! Sună mai bine ÎN Dubai...

| thunder11 a răspuns (pentru dullcat):

De cand e Dubai țară?

| dullcat a răspuns (pentru thunder11):

Eram cu mintea in alta parte.laughing Ma uit la documentare and stuff in timp ce stau aici.

| relian a răspuns:

Este corect LA, desi cu Dubai suna ca naiba, laughing este pentru ca e numele de natura asta, adica numele dracului Dubai asta.

Daca spui : ma duc la Bucuresti, suna normal, ma duc la Craiova, e normal.

Se foloseste LA cand te referi la orase, si IN cand te referi la o tara.

Incearca sa spui folosind orazse romanesti si daca suna bine, cu LA atunci inseamna ca asa este corect. Ma duc la Resita, suna mai bine decat, ma duc IN Resita, etc.

Poate ar fi corect sa spui si IN pentru ca arata ca te duci intr-un oras, adica in acel oras numit Dubai.

Mda uite o intrebare intrebatoare laughing gramatical o fi corect cum e corect, dar practic, noi vorbim cum ne suna mai frumos.

Pentru Dubai suna mai frumos IN decat LA asa ca e in regula sa folosesti ce iti place. Pina la urma nu intocmesti acte, nu dai examen de limba sau gramatica, merge cum suna mai frumos.
Eu pe astwa merg, sa sune bine, sa nu te zgiriei la urechi laughing

| J0B0MAT a răspuns:

Cred că merg ambele.La țară nu poți spune "mă duc la Franța", dar pentru orașe e ok.

| gabicoo a răspuns:

Klaus tu erai?

| ReddY25 a răspuns:

În

| Sophieka a răspuns:

Merg in Dubai.

| Dragobeta a răspuns:

"cred", pareri...
"In Dubai" este corect.
Calatorie placuta!

| Celdrept a răspuns:

In Dubai

| StimabiluI a răspuns:

Ca să pun capăt speculațiilor, "în" se folosește pentru a indica locații precise (Mă duc în Spania, în Franța, în București), iar "la" se folosește pentru a indica persoane, direcții sau evenimente (Mă duc la mama, la rude, la munte, la festival, la târgul de carte).

Dacă "la Dubai" sună aiurea, imaginează-ți cum sună "la Barcelona".
Desigur, mertenii pot folosi și prepoziția "în" incorect, adică să se trimită "în mă-sa" și nu "la mă-sa". laughing