| anonim_4396 a întrebat:

Cum si de ce au murit Romeo si Julieta?

Răspuns Câştigător
| Xab a răspuns:

Julieta a vrut sa ajunga la Romeo, care fusese exilat, si a luat o bautura care o afunda intr-un somn adanc asemanator moartii, precum ca sub aceasta aparenta sa fie dusa la Romeo.Acesta auzind de moartea Julietei se intoarce in Verona si luand otrava se omoara langa cadavrul iubitei pe care il credea neinsufletit. Julieta se trezeste si vede deasupra trupul neinsufletit al iubitului. Ea isi ia viata cu pumnalul lui Romeo, preferand sa moara langa iubitul ei.

7 răspunsuri:
| ioana1704 a răspuns:

Prin otravire. de ce nu citesti?

| cristi202 a răspuns:

Cum? Romeo - otravit, Julieta - injunghiata. Amindoi au apelat la sinucidere. De ce? Simplu - din dragoste. Ceea ce totusi nu e chiar atit de simplu.

| dydy1 a răspuns:

De ciuda:d.
Din cauza iubirii imposibile.

| Savy a răspuns:

Cum? Destul de repede!
De ce? Si-a facut otrava efectul!

| MeUFO a răspuns:

Bună! Citeşte aici povestea lor! Oricum, nu s-au otrăvit!
http://www.lecturirecenzate.ro/2010/10/12/julietta/

| Rooby a răspuns:

S-au otravit pentru ca iubirea lor era inposibila

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gresesc astia toti astia in raspunsurile lor.Nu te lua dupa nimeni pentru ca astea doua personaje n-au murit decit din cauza tehnologiei prea inapoiate pentru ca lipseau cu desavarsire informatia electronica sau telefonia mobila.Altfel statea treaba daca existau pentru ca macar il anunta pe saracutul indragostit;-Vezi ca am de gind sa ma otravesc, la mega, asa...