| anonim_4396 a întrebat:

Cum v-ati dat seama ca nu exista Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Dupa logica de mai sus:
- m-am accidentat foarte grav cu masina, dar din cauza LUI am trait. Ce-ar fi sa nu ma acidentez deloc sau nu am murit pentru ca fizica a dictat totul?
- au murit persoane dragi mie asa, ca sa ma puna la incercare EL.
- toate necazurile din viata mea mi le-am creat eu si mai mult, tot eu (prin actiuni logice) am iesit din ele. Nu mai pun la socoteala necazurile aleatorii, din care rezulta ca am un ghinion imens.
Deja imi pierd ideea, prea multe imi vin in cap. In concluzie, cei care nu cred in Dumnezeu prin religie sunt niste pacatosi si ajung in iad, nu? chiar daca sunt oameni buni prin moralitate si actiuni?

66 răspunsuri:
| Xael a răspuns:

Dumnezeu nu exista, dpdv stiintific nu poate fi dovedit nici macar un procent din existenta lui, dpdv teologic culmea, unde in biblie se zice ca iti dai seama de natura lui etc; biblia se contrazice de la o pagina la alta ceea ce atesta faptul ca el nu exista, si acum logic. in gandirea fiecaruia, cum am mai vazut ca unii zic ca lucrurile rele se intampla fara voia lui dumnezeu; pai conform unei gandiri chiar mediocre denota faptul ca acest dumnezeu care e ridicat in slavi este un incompetent pentru ca nu poate opri nici cele mai mici accidente, nu mai vb de foamete, holocausturi naturale etc, nu vb de cele facute de om, dar treaba sta in felul asta, ca toti folosesc cuvantul de dumnezeu ca sa isi denote propria incompetenta (gen dumnezeu a vrut asa etc, frica de dumnezeu etc) cum ar fi daca s-ar trezi din mentalitatea de sclav oropsit care o are "credinciosul" si s-ar uita mai mult la viitor, gen ce ar putea sa inventeze, ce ar putea sa modifice pentru ca oamenii sa aiba un trai mai bun, stiinta ar fi putut sa aiba o evolutie imensa de foarte multa vreme, nu abia acu in ultimele 200 de ani pentru ca au fost frustrati gen inchizitia etc.care considera ca a avea o gandire logica, idei de imbunatatire a traiului, inventii etc un lucru al diavolului si multe minti luminate au fost arse pe rug din cauza prostiei credinciosilor, iar in legatura cu credinta, eu prefer sa am credinta ca pot face ocol la un pod care il vad darapanat si care are sanse imense sa se faca zob daca incerc sa merg pe el decat sa inaintez ca bezmeticul gandindu-ma ca acest dumnezeu ma va salva si nu se va surpa podul si sa mor ca un idiot, dumnezeu nu exista oameni buni, este o minciuna de 2000 de ani modificata pe parcurs care a fost facuta pentru ca unii oameni sa stea in functii inalte si daca cineva le dovedeste cu lucruri CONCRETE (religia nu e un lucru concret) ei imediat sar de fund in sus si tipa "BLASFEMIE" etc, daca vreti un exemplu. aruncati o privire la japonezi... un mare procent dintre ei sunt atei, ma da acu cum naiba lor le e bine ca sunt realisti si credinciosilor care mai au putin merg in patru labe de prosti ce sunt cu asa zisul zeu al lor pentru ca nu le iese nimica prin credinta asta, uite pe discovery (puteti gasi reportajul si pe youtube) un om si-a pierdut un picior. oamenii de stiinta au facut un picior bionic care este foarte avansat iar omul acela poate sa mearga din nou; ce dumnezeu a facut piciorul ala? va zic eu NU, omul a facut piciorul ala, as mai avea multe de zis dar ma indoiesc sa stea cineva sa citeasca tot, cam atat am avut de spus, pe scurt incetati odata cu dumnezeu dumnezeu nu exista. treziti-va naibii din indobitocirea asta si faceti un lucru important pentru voi si pentru cei din jur.

| MindiFriti a răspuns:

Tu crezi ca nu exista D-zeu?

| valentin_4099 a răspuns:

Degeaba incercati uni pe alti sa va convingeti ca exista sau nu ca nu ajungeti la nicio intelegere, eu sunt ateu da nu mai bag asta pe gat la alti

| veretregn a răspuns:

Existențalui Dumnezeu nu cere realizare ci credință. Credem un lucru atât timp cât ne convine să credem. Avem evidența credinței. Credința în dumnezeu nu presupune a avea evidențe complexe, multe dintre ele sunt fabricate. Cineva spunea că Dumnzeu o încearcă și din aceste motive au murit oamenii din jurul ei. Această persoană trebuie să se simte foarte importantă, dacă dumnezeu, care pare să nu știe ce este în sufletul ei (deci dumnezeu nu este atot-știutor) sacrifică câțiva oameni de dragul unui test. Interesantă părere despre dumnezeu are domnișoara Plosca.