NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Cum vi s-ar părea, dacă în şcoli, licee, universităţi...materiile precum Istoria, Geografia (şi nu numai) s-ar preda nu de către profesori, ci lecţiile/cursurile ar fi sub forma unor filme 3D, realizate în aşa fel ca să fie cât mai captivante, explicite şi uşor de memorat?
Profesorul ar fi doar pe post de supraveghetor şi ar răspunde la eventualele întrebări. De predat, ar preda cine se pricepe mai bine - tehnologia modernă. Şi în mod sigur nu s-ar mai adormi la ore, iar copiii ar fi mai receptivi şi interesaţi.
Credeţi că există posibilitatea ca acesta să fie învăţământul viitorului? V-ar surâde ideea?

106 răspunsuri:
| MariaIurascu00 a răspuns:

Cred ca as putea sa si inteleg sa prevad si invat mai mult.e chiar o idee geniala ce ar trebui pusa in practica. nu m-am gandit niciodata la asta.BRAVO!

| claide a răspuns:

Bineinteles! dar in Romania nimic nu prea e posibil

| RapidFC a răspuns:

Este o idee buna dar nu trebuie sa "eliminam" profesorii pentru ca dupa vizionarea unor astfel de materiale, ei ar putea veni cu raspunsuri la eventuale intrebari(asta in caz ca exista anumite nelamuriri si sunt sigur ca vor fi).Ok, zici "fara profesori" dar asta ar insemna automat o mare dezordine in cadrul tuturor scolilor(nu toti sunt sfinti ci dinpotriva!). Fiecare cu parerea lui, eu mi-o sustin pe a mea:e bine ce zici-ma refer la vizionarea de materiale video- dar fara excluderea totala a acestora.

| NOname explică (pentru RapidFC):

Nici nu am pomenit de excluderea totală a profesorilor, ci doar de îmbunătăţirea calităţii de predare, de completarea substanţială a ei (care în majoritatea instituţiilor de învăţământ cam lasă de dorit, din păcate).

| Aandr33a a răspuns:

E super ideea happy

| adutza99 a răspuns:

Sigur ca da, ideea este geniala! Pacat ca in invatamantul din Romania e cam greu sa faci asa ceva... poate in cativa ani....cativa ani buni vom putea avea si noi asa ceva.Super ideea! Poate convingi pe cineva de acolo de sus de la Basesculaughing sa faca ceva dar nu prea cred.

| eusunteusituestitu20 a răspuns:

Foarte fain.Cred ca daca s-ar intampla asa am merge de drag la scoalabig grin.Dar...Cei mari(primarii, parlamentari)sunt interesati doar de furatoh go on, luat bani.Nu si de o institutie de invatamant mai buna, din care ar putea iesi oameni destepti, profesionisti.

| felyna12345 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, ar fi mult mai bine..nu ar mai invata mecani copii ..ci logic, de placere.

| MirunaMirunaMirunaMirunaaa a răspuns:

Da.Si ar fi SuperMegaTare sa ne dea tablete si cd-uri cu filme (ca sa invatam acasa lectia) si sa avem niste jocuri (care sa fie tema). Desigur jocurile sa aiba legatura cu lectia si sa fixam mai bine alea in cap.

| Alexsys03 a răspuns:

Pai mie sincer mi-ar placea tare mult si ar fi o idee nemaipomenita in scoala noastra aproape de vacanta de vara avem o saptamana care se numeste,, scoala altfel'' unde elevii participa la diverse activitati scolare propuse de noi ati putea practica si voi in saptamana respectiva vizionam filme, elevi care nu au calculator si internet au sansa sa butoneze si ei si sa vizioneze mai vb cu copii din tari diferite facem poze etc. sper ca ti-am fost de folos funa?

| Alexsys03 a răspuns:

Pai mie mi se pare o idee nemaipomenita in scoala mea se face asa ceva in o saptamana numita saptamana altfel unde elevii devin profesori vizionam filme alese de noi etc.mie chiar mi-ar placea sa mai facem acese lucruri sper ca ti-am fost de folos... funda?

| julyana a răspuns:

Ideea mi-ar surâde dar...cu schimbarea miniștrilor de la an la an sau de la lună la lună, sunt lucruri,, minore" dar importante care nici acelea nu au putut fi schimbate.

| anita358 a răspuns:

Tare