| MisterKat a întrebat:

Ce parere ai despre faptul ca in scoli, licee se preda limba latina? O consideri folositoare? Argumentati!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este foarte folositoare si din pacate se preda foarte putin. Cred ca ar trebui facute doua ore pe saptamana, din clasa a Va pana in clasa a XII a.
Fiindca invatarea limbii latine ne invata care este originea limbii si culturii noastre, ne permite sa citim in original unele dintre cele mai mari opere literare scrise vreodata, ne ajuta sa invatam teoria limbilor romanice. O persoana care stie latina va invata cu mare usurinta franceza, italiana, spaniola, portugheza. In plus, dezvolta gandirea lingvistica si dezvolta inteligenta tinerilor.

21 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Este foarte necesara pentru constientizarea romanitatii noastre, pentru cultura generala, fie si numai pentru cunoasterea catorva maxime.Studiata mai multi ani, disciplineaza gandirea.Intelligenti pauca! Mira

cami
| cami a răspuns:

Groaznica...de fapt groaznica era profa...brrr.
N-am inteles, si n-o sa inteleg, o adauga in clasa a VIII`a, tocmai cand ai de tocit la celelalte, na` acum toceste si latina.
E limba moarta... exista vreo tara in care se mai vorbeste, Latinia?
Ii compatimesc sincer pe cei de la filologie, care trebuie sa dea teza la latina. dar ma compatimesc si pe mine, ca trebuie sa dau la info.sad

Janina
| Janina a răspuns:

Doamneee, am facut un an latina si mi-a iesit pe nas
a dat nebunu ala d eprof lucrare, asta pe vremea generalei si cea mai mare nota a fost 3 si ceva
de atunci mi s-a scarbit de latina lui si de el in special

| MisterKat explică:

Eu fac latina din clasa a 8-a, in acel an am avut meida 10 ( pentru ca numai latina, nu faceam. decat ceva despre civilizatia romana, cantece in latina.), In a 9-a am avut note de la 3 la 9, si in 10-a de la 5 la 8, acum in a 11-a e mai fain, e ceva mai usor, nu se mai face asa de multa gramatica si e mai interesanta materia. Eu la teza am luat 7 ( si nu m-am pregatit ). Plus ca la teza sunt obligati sa te lase cu dictionarul si te mai ajuta si el. Si la BAC ai voie cu dictionarul, ai 3 ore la dispozitie, 3 parti are examenul din care 1 parte despre civilizartia romana (30 puncte), inca o parte despre gramatica (cred) si ultima parte un eseu in limba romana pornind de la o afirmatie. Mai simplu de atat nu se poate! Singurul stat in care se vorbeste limba latina sau in care e recunoscuta oficial este Vaticanul ( asa stiu eu ).
PS.Limba latina e folositoare in cazul in care dai la medicina (posibil) sau la drept, istorie, litere.
Oare in alte state, ex. Cehia, Polonia se studiaza limba slavona? Ca aceea e limba lor straveche.

Multumesc pentru raspunsuri, mai astept si alte raspunsuri!

| anonim a răspuns:

Sunt pro.chiar daca nu se mai vorbeste, totusi este o limba care sta la baza celei actuale, este bine sa o invata.

| borsec a răspuns:

Si eu am facut la scoala lb. latina, mi se pare un lucrul destul de bun, trebuie oricum sa cunoastem si noi limba stramosilor nostri.

| Sara a răspuns:

La drept ai nevoie de latina tongue

| Diva a răspuns:

Sunt contra mai bine s-ar pune accentul pe limbiile de circulatie

| remus a răspuns:

Este folositoare avind in vedere denumirile stintifice la plante, animale si multe alte domenii.

| DenissaDeea a răspuns:

Da, o parere foarte buna/educativa, si eu am prins 2 ani de limba latina cand eram in scoala, chiar e folositoare din puctul meu de vedere, sa cunosti o limba in plus nu strica, oricand iti poate prinde bine in viata.

| Misterious a răspuns:

Eu am avut in liceu diriginta de latina...mai sa stii ca acum e foarte buna cel putin am prieteni in italia care mai stiu latina.si nu stiu mi se pare o limba de o inteligenta rara. poate suna bizar dar... da nota de multa inteligenta pentru cel ce o invata!

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Am facut limba latina timp de 2 ani in liceu, o consider o limba foarte pretioasa, dar numai pentru cei care vor sa aiba un viitor in domeniul medicinei, cum e cazul meu.

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Eu am dat bacul in 1976 la limba latina si nu mi s-a parut un capat de tara, mie personal chiar mi-a placut.

| GreenSky a răspuns:

Nu-i vad rostul...
e o limba moarta...nu fac decat sa ne incarce memoria.

| dulshe a răspuns:

Cred ca e folositoare, multe limbi deriva din latina(italiana, spaniola, romana, etc) si asa daca pleci in alte tari (care vb o limba derivata din latina) o intelegi mai usor

| danut a răspuns:

Ce rau imi pare ca n-am invatat cum trebuie latina in liceu.:-(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Una din materiile mele preferate tongue am fost si la olimpiada
Daca nu se schimba structura bacului, dadeam si bacul din latina
Noi, pe langa traduceri, facem si literatura, ceea ce e cultura generala.
Mie imi place happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-se pare o pierdere de vreme sa stau sa invat latina. E o limba care nu-ti va folosi niciodata, o cantitate de informatii asimilata degeaba.Eu am putut sa invat chiar foarte usor franceza, ba chiar si spaniola, chiar daca nu stiu f bine latina. Asadar eu as scoate-o definitiv din scoli, mi-se pare o pierdere de vreme. Plus ca e tare grea... Mai bine sa se predea o alta limba straina in locul ei, de exemplu germana. Ori italiana. orice. 3 limbi straine nu iti strica happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh eh...parerea mea despre latina nu e una interesanta.ca orice copil normal ca nu prea imi convine sa invat alta limba din nou. mi-e de ajuns ca invat engleza si franceza.persomal mi se pare grea. dar oricum ce voiam eu sa zic este:multulmesc pentru rasupunsurile voastre ptc din ele voi face referatul la latinahee hee. deci multumesc! pa pa big grin

| laura_3808 a răspuns:

Pai... e o limba moarta.degeaba se mai preda. mie una nu imi place de loc tongue

| triluroz a răspuns:

Mi se pare o prostie asta cu latina.Pentru ce iti trebuie? Crezi ca intereseza daca stii sau nu latina? Oricum tot sistemul de invatamant este distrus la noi. Vor sa stim tot chiar daca multora nu ne trebuie pe mai departe franceza, chimie sau fizica.Asta e si trebuie sa ne conformam ca recent nu o sa se schimbe nimic.