| Akyil_Kardelen_1993 a întrebat:

Daca am ramas neincheiata la o materie pe semestrul 1 in clasa a 11 a, pot sa primesc note in sem 2 la aceeasi materie? Detalii pls dau funda:*

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuia sa-ti incheie media la acea materie in primele 4 saptamani din sem.II, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 129.(1) Elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi încheie situaţia şcolară în primele patru săptămâni de la revenirea la şcoală.
(2)Încheierea situaţiei şcolare a elevilor prevăzuţi la alin. (1) se face pe baza calificativelor/notelor consemnate în rubrica semestrului I, datate la momentul evaluării."

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă nu au trecut încă, patru săptămâni de când ai revenit la școală, atunci situatia ți se poate incheia. Pregătește-te serios.
Scrie clar aici:
Art. 129. "Elevii declarați amânați pe semestrul I își încheie situația școlară în primele patru săptămâni de la revenirea la școală"

Sincer, ai fost o norocoasă că nu te-au exmatriculat. Cls a XI-a și a XII-a nu face parte din învățământul obligatoriu.