| UnXeeN a întrebat:

Ce se intampla daca un elev in clasa a 12-a, are situatia neincheiata la o materie pe semestrul 2 si nu a dat nici teza?
Ramane corigent sau?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Elevul respectiv este considerat amanat si va trebui sa sustina un examen la respectiva materie.
Corigent ramane doar daca nu reuseste la acel examen si media anuala a materiei este sub 5, caz in care va sustine un examen de corigenta.
Conform ROFUIP, citez:
"ART. 199.Sunt declaraţi amânaţi, semestrial sau anual, elevii cărora nu li se  poate definitiva situaţia şcolară la una sau la mai multe discipline de studiu/module din următoarele motive:
  a) au absentat, motivat şi nemotivat, la cel puţin 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un semestru la disciplinele/modulele respective.
  b) au fost scutiţi de frecvenţă de către directorul unităţii de învăţământ în urma unor solicitări oficiale, pentru perioada participării la festivaluri şi concursuri profesionale, cultural-artistice şi sportive, interne şi internaţionale, cantonamente şi pregătire specializată;
c) au beneficiat de bursă de studiu în străinătate, recunoscută de Ministerul Educaţiei Naţionale;
d) au urmat studiile, pentru o perioadă determinată de timp, în alte ţări;
  e) nu au un număr suficient de calificative/note, necesar pentru încheierea mediei/mediilor sau nu au calificativele/mediile semestriale ori anuale la disciplinele/modulele respective, consemnate în catalog de către cadrul didactic, din alte motive decât cele de mai sus.
  ART. 200.(1) Elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi vor încheia situaţia şcolară în primele 4 săptămâni de la revenirea la şcoală.
  (2) Încheierea situaţiei şcolare a elevilor prevăzuţi la alin. (1) se face pe baza calificativelor/notelor consemnate în rubrica semestrului I, datate la momentul evaluării.
  (3) Încheierea situaţiei şcolare a elevilor amânaţi pe semestrul al doilea, a celor declaraţi amânaţi pe semestrul I şi care nu şi-au încheiat situaţia şcolară conform prevederilor alin. (1) şi (2) sau amânaţi anual se face într-o perioadă stabilită de conducerea unităţii de învăţământ, înaintea sesiunii de corigenţe. Elevii amânaţi, care nu promovează la una sau două discipline/module de studiu în sesiunea de examene de încheiere a situaţiei şcolare a elevilor amânaţi, se pot prezenta la sesiunea de examene de corigenţe."

| AFR81 a răspuns:

Ramane cu situatia neincheiata. Va trebui sa rezolve problema in toamna.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Deocamdată nu eşti ( încă ) nici corigent/ă şi nici repetent/ă.

Va trebui să mergi să-ţi închei situaţia şcolară în perioada aferentă ( în vacanţa de vară ), înainte de sesiunea de corigenţe!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

"Art. 199. - Sunt declaraţi amânaţi, semestrial sau anual, elevii cărora nu li se poate definitiva situaţia şcolară la una sau la mai multe discipline de studiu/module din următoarele motive:
a) au absentat, motivat şi nemotivat, la cel puţin 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un semestru la disciplinele/modulele respective.
b) au fost scutiţi de frecvenţă de către directorul unităţii de învăţământ în urma unor solicitări oficiale, pentru perioada participării la festivaluri şi concursuri profesionale, cultural-artistice şi sportive, interne şi internaţionale, cantonamente şi pregătire specializată;
c) au beneficiat de bursă de studiu în străinătate, recunoscută de Ministerul Educaţiei Naţionale;
d) au urmat studiile, pentru o perioadă determinată de timp, în alte ţări;
e) nu au un număr suficient de calificative/note, necesar pentru încheierea mediei/mediilor sau nu au
calificativele/mediile semestriale ori anuale la disciplinele/modulele respective, consemnate în catalog de
către cadrul didactic, din alte motive decât cele de mai sus.
Art. 200. - (1) Elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi vor încheia situaţia şcolară în primele 4 săptămâni de la revenirea la şcoală.
(2) Încheierea situatiei scolare a elevilor prevazuti la alin. (1) se face pe baza calificativelor/notelor consemnate în rubrica semestrului I, datate la momentul evaluarii.
(3) Încheierea situatiei scolare a elevilor amânati pe semestrul al doilea, a celor declarati amânati pe
semestrul I si care nu si-au încheiat situatia scolara conform prevederilor
alin. (1) si (2) sau amânati anual se face într-o perioada stabilita de conducerea unitatii de învatamânt, înaintea sesiunii de corigente. Elevii amânati, care nu promoveaza la una sau doua discipline/module de studiu în sesiunea de examene de încheiere a situatiei scolare a elevilor amânati, se pot prezenta la sesiunea de examene
de corigente. " - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

| Pool77 a răspuns:

Ingheata anul pana in August.
Acolo va da un test, la care profa ii va da o nota, in cazul in care nota e mai mare de 5 se va calcula cu media din primul semestru si e liber sa mearga la BAC, desigur la sesiunea de toamna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Pai daca are situatia neincheiata atunci nu poate sa dea bacalauteatul. E ca si cum ar fi corigent. Va trebui sa mearga pe la jumatate sau pe la sfarsit de august cred si sa isi dea teza, sa ia o nota, doua ca sa-i se poata incheia media si trebuie sa dea bacalaureatul, ca apoi sa poata sa mearga la o facultate. Sper ca te-am ajutat!

| WhOo a răspuns:

Trebuie sa mergi in vara si iti va incheia atunci media si am impresia ca atunci vei da si teza in perioada corijarilor, dar nu sunt sigur

| Chiriac_Alexandru_2002 a răspuns:

Auzi, imi pare rau ca te anunt dar trebuie sa repeti anul scolar. Eu asa stiu de la profa de romana.