| Anoniq a întrebat:

Dacă iau 6 la română la examen si 4 la matematica, ma duc obligatoriu la profesională? Am auzit ca trebuie minim 5 la ambele pentru a intra la liceu, este adevărat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e adevarat
Poti lua orice note la examen, insa admiterea la liceu depinde de cei care au medie mai mare decat tine si vor in acelasi loc, daca sunt mai multi decat locurile disponibile o sa fie o problema
La profesionala nu ai nevoie de EN ca sa intri, e doar pe dosar, si eventual un examen de departajare
Daca o sa iei o medie mai mica la EN poti opta pentru licee cu profile unde mediile sunt mai mici si ai sansa mai mare sa intri
Bafta la admitere

1 răspuns:
| Ciprian2019 a răspuns:

Admiterea la liceu tine de medie. ai aici toate detaliile https://www.libertatea.ro/......ta-3039380