| Moldoveanu15 a întrebat:

Daca la liceu urmez profil "stinte ale naturii" pot sa dau la orice faculatate? Chiar si drept, etc(astea de filo). Pentru ca am auzit ca daca faci filologie nu poti sa dai la Politehnica s.a.m.d e adevarat?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Toate cele bune!

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Poti sa dai la absolut orice facultate doresti. Eu am terminat acest profil si am mers la istorie. Am alti colegi care sunt la marina, la Politehnica, la medicina, la litere sau la sport. Profilul la liceu conteaza prea putin.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Nu, nu e adevarat. Nu conteaza liceul, poti sa te duci unde vrei si sa faci ce vrei in viata.

| Crux a răspuns:

Bună!
Teoretic poţi merge la orice facultate doreşti, indiferent de profil.
Ideea este că dacă urmezi un profil uman, din clasa a11a nu se mai fac ştiinţe exacte (matematică, chimie, biologie, fizică) ceea ce ar îngreuna o eventuală admitere la facultate. dacă nu are examen de admitere, intri cu media, dar nu vei face faţă examenelor.
Aşadar, vei putea urma facultăţi de genul (politehnică, chimie, mate, ase etc) doar cu pregătire suplimentară (meditaţii) pe parcursul anilor de liceu...sau înveţi singură.
În schimb, la profil real, faci absolut toate materiile în mod egal şi poţi intra cu uşurinţă la orice facultate doreşti, având mai multe opţiuni.
Îţi recomand ştiinţe ale naturii, poate părea puţin dificil, dar este ok! Mult succes!

| Ra_Ki_1982 a răspuns:

Buna,daca esti la sn poti da la facultatea de drept doar ca o sa fie un pic mai greut, dupa liceu poti merge la ce facultate vrei, dar de obicei conteaza si la ce profil ai fost, te influenteaza.Deobicei o persoana nu se duce de la un profil uman la o meserie de real, insa invers se mai intampla.O zi frumoasa!

| asdflk a răspuns:

Nu. Poți sa dai la orice facultate dorești indiferent de profil.