| AnonimaPff a întrebat:

Daca media generala imi va iesi undeva la 9.60-9.70, ce premiu iau?
Am un coleg cu 9.70-9.80 daca ajuta cu ceva. Eu stiam ca de la 9.50 in sus iei premiul 1. Funda!

Răspuns Câştigător
| Claxon987 a răspuns:

Este foarte dragut ca ai ambitie, strict vorbind imi pare rau sa spun dar va fi premiul 2. Sper totusi ca dirigintele tine cont de competitivitatea care exista in clasa si sa va incadreze pe amandoi la premiul 1. Oricum ar fi sunt rezultate foarte bune si important este sa inveti pentru tine nu pentru premiu neaparat. Bravo, imi pare bine sa stiu ca mai exista si astfel de elevi.

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ai putea gasi raspunsul intr-unul din regulamentele scolii la care esti inscris/a(conditiile sunt proprii fiecarei scoli--- nu exista o regula general valabila si obligatorie pentru toate scolile asa cum crezi tu!)

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Regula generala e asa: cel cu media cea mai mare ia premiul I, cu conditia ca media lui sa nu fie sub 9, 50. Deci tu vei lua premiul II, avand a doua medie din clasa. E adevarat ca premiul I se ia doar daca ai media mai mare de 9, 50, dar exista si conditia sa nu existe nici o medie mai mare ca a ta.

| Floreenofficial a răspuns:

Poate iei coroniță!

| Adry05 a răspuns:

Premiul I ia prima medie sau daca diriginta vrea sa acorde mai multe stabileste o medie, dar nu e universal valabil ca peste 9, 50 e premiul I

| Violleta2022 a răspuns:

Poti lua premiul 2 sau 3, depinzand de cat de multi au medii peste 9.50

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Din cate stiu ar trebui sa iei premiul I la o medie asa de mare.
Dar asta poate sa difere. In general premiile nu sunt repartizate dupa o medie, ci mai degraba dupa cele mai mari medii din clasa de la tine. Daca sunt 20 de elevi cu media mai mare ca a ta, doar nu o sa primeasca toti premiul I. Premiul I il iau cei cu media cea mai mare, daca diferenta dintre ei este mica. Daca Diferenta este mare, cel care are media cea mai mare dupa primul (adica locul 2) o sa primeasca premiul II.
Aceste lucruri sunt stabilite de conducerea liceului sau a scoltii depinde la ce esti.

PS: notele nu o sa conteze mai tarziu big grin

| LPCTSTR a răspuns:

Depinde si de diriginte.
Daca este unul permisiv iar voi doi aveti medii apropiate, amandoi puteti primi premiul 1. Insa din pacate sunt si diriginti stricti care nu acorda un premiu de doua ori, ci doar in ordinea descrescatoare a mediilor.
Astfel se poate ca tu sa iei premiul 2.

| Kely2820 a răspuns:

Poti sa ai si medie de 7 daca ceilalți colegi ai tai au mai putin de 7 tu iei premiul 1, daca ai colegi care au media mai mare inseamna ca nu iei premiul 1

| Aaanon a răspuns:

Depinde de liceu scoala si de regulile ei. De exemplu la noi dar da premiul 1 de la 9.90 la 10, de la 9.80 la 9.90 premiul 2 si tot asa, din 10 in 10 sutimi...