| Andraaa23233 a întrebat:

Daca naratorul omniprezent apare in toate planurile narative alaturi de personaje,adica devine si el un personaj si relateaza la pers I atunci de ce il putem pune si in perspectiva obiectiva,acolo unde se relateaza la pers III si naratorul nu se implica? Nu am inteles prea bine unde sta naratorul omniprezent, ori la perspectiva obiectiva ori la cea subiectiva.

1 răspuns:
| Dendenys a răspuns:

Naratorul obiectiv poate fi omniprezent, omniscient și prezintă aceea viziune "dindărăt". Totuși poate fi dublată de o perspectivă subiectivă privită din partea personajului-narator, atunci când vocea personajului se contopește cu cea a naratorului.În concluzie nu naratorul este și subiectiv doar personajul-narator iar naratorul nu devine personaj doar se contopesc cele 2 voci.