| SweetAndreEa16 a întrebat:

Dacă optez pentru un cămin de stat pe perioada facultății sunt obligat sa stau la unul dintre căminele facultății sau pot sa aleg orice camin de stat?

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu te lua după răspunsul de mai sus.
Când te înmatriculezi la o facultate (sa zicem ASE) poți face cerere de cazare și ei te repartizează intr-un cămin al universității și platesti o regie de cămin in jur de 150 lei pe luna. Facultatea este obligată, dacă are cămine (toate cele de stau au cămine) sa asigure cazare celor din provincie dacă ei solicita.
Dacă ți-e nu îți place sa stai la un cămin din ASE, poți alege sa-ți cauți tu un cămin separat, sunt multe in București care cazează elevi, studenți, angajați din diferite locuri, și au prețuri care pot ajunge și la 300 de euro pentru cele cu condiții foarte bune. Dar dacă tu alegi sa îți cauți un astfel de cămin, facultatea nu are absolut nicio treaba, nu Răspunde de cazarea ta.

| Misham a răspuns:

Poti alege caminul unde doresti sa stai, nu te obliga nimeni sa il alegi pe cel al facultatii. Majoritatea aleg caminele facultatii doar pentru avantajul ca sunt mult mai aproape de facultate