| EsteriaX a întrebat:

Daca pentru facultate doresc sa optez pentru invatamant cu frecventa redusa (IFR) sau invatamant la distanta (ID) conteaza media de la BAC? Sunt locurile limitate?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La orice facultate si forma de invatamant (frecventa la zi, frecventa redusa ori invatamant la distanta) locurile sunt limitate si stabilite pe fiecare forma de invatamant.
Media de la bacalaureat conteaza in calculul mediei de admitere, dar numai la unele facultati, in special la cele la care admiterea se face numai pe baza de dosar.

| Andreeush a răspuns:

La orice facultate sunt locuri limitate, interesează-te din timp și vezi ce șanse ai.

| cosmin1324 a răspuns:

Daca vrei sa intri la o facultate care chiar sa merite, bacul e necesar, altfel poti merge si fara bac la facultati private neacreditate din care o sa iesi somer.