| MihaiLorent a întrebat:

Daca spre exemplu am notele 4, 4,5,6 la Matematica Si imi iese media 4, 75 se rotunjeste la 5 sau ramane 4, 75?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media anuala nu se rotunjeste, ramane cat rezulta din calcul, cu 2 zecimale, in cazul tau este, asa cum ai calculat, 4, 75.
Cu aceasta medie ramai corigent, dar mai ai destul timp sa obtii notele necesare pentru a avea cel putin media 5.

| ReddY25 a răspuns:

Mai învață până atunci

| Lukasssz a răspuns:

Media semestriala se rotunjeste. Daca ai 4, 75 semestru asta se va rotunji si vei avea media 5. Doar media anuala nu se rotunjeste