| naya a întrebat:

Daca sunteti pe strada sau eu stiu..in orice alt loc si vedeti o persoana ca are un comportament neadecvat ii faceti observatie? indiferent de raspuns afirmativ sau negativ..de ce?

6 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Normal ar trebui sa intervenim, dar multi dintre noi daca ar face asa ceva nu suntem sustinuti de ceilalti din jur din aceasta cauza poti deveni vivtima a propiului gest. Vom ajunge sa fim mai civilizat, daca se dau legi in domeniul acesta cu conditia sa fie aplicate. Un exemplu sunt multe tari din U. E care sunt un exemplu pentru noi.

regis
| regis a răspuns:

Nu. Nu sunt nici salvatorul planetei, nici civilizatorul ei.

| scootsie a răspuns:

Din nefericire, pot sa tac atunci cand cineva are comportament neadecvat... Din nefericire spun, pentru ca multi ignora interventia mea, dar ma gandesc ca totusi in subconstientul lor, candva, vor avea comportamentul schimbat...

| sorin a răspuns:

Nu ii fac deoarece imi bat gura de pomana ca oricum o sa faca si a doua oara, si ce rost are sa ma cert cu el, nu are treaba cu mine, nu am treaba cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ii fac deoarece nu voi fii bagata in seama, in cel mai bun caz, iar in cel mai rau, nu stii peste ce fel de persoana dai si ai putea pati ceva rau.In ziua de astazi nu mai exista bun simt, asa ca oricat ne-am stradui sa-i indreptam pe unii nu vom reusi, de aceea cred ca trebuie sa ne educam foarte bine copii ca sa evitam, cat putem, comportamentele naedecvate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ratiuni si motive tot atat de variate pe cat pot fi si comportamentele... intervin sau nu. dela caz la caz.
Pot spune, totusi, ca exista situatii de un anumit fel in care -daca le-am intalnit- am intervenit si o voi face intotdeauna fara nici o ezitare.; ma refer la "conflictele " dintre copii si insotitorii lor, fie ei parinti ori bunici, cazuri in care acestia din urma procedeaza gresit sau -si mai grav- inacceptabil d. p. d. v. pedagogic