| mihaelamada a întrebat:

Daca vreau sa intru la facultatea de psihologie din Iasi, imi trebuie bac.ul la psihologie?

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu este necesar sa dai bacul la psihologie! La admitere, conteaza numai media generala de la examenul de bacalaureat. In cazul in care pe ultimul loc scos la concurs exista mai multi candidati, departajarea se face dupa 2 criterii: media anilor de studii din liceu, media la disciplina Psihologie--- vezi "Conditii de admitere":http://admitere.uaic.ro/admitere-facultate-2014/#psihologie

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU trebuie să dai BAC-ul special din Psihologie, poţi alege şi altă materie :)
Trebuie doar să promovezi examenul de BAC!

"Condiţiile de admitere

Pentru domeniul Psihologie, specializările Psihologie – Zi şi Psihologie – ID şi pentru primele două specializări ale domeniului Ştiinţe ale educaţiei, Pedagogie – Zi şi Psihopedagogie specială – Zi

Media de la bacalaureat (100%).
Criterii de departajare pentru candidatii admisi cu aceeasi medie, aflati pe ultimele locuri: media anilor de studii din liceu, media la disciplina Psihologie." - SURSA :
http://admitere.uaic.ro/admitere-facultate-2014/#psihologie

Toate cele bune.

| ChiarEu2 a răspuns:

Nu iti trebuie bacul la psihologie. Sora mea cand a intrat la psihologie (acu' 3 ani) i-a calculat media de admitere cu media din clasa a 10-a la psihologie si media de bac (romana, mate, chimie). E destul de mult de invatat, iar pe viitor e super greu sa iti gasesti de lucru in domeniu. Daca nu faci si masterul, licenta expira in 5 ani (asa e la Universitatea din Pitesti)!

| AcelasiOm12 a răspuns:

Facultatea de Psihologie si Stiinte ale Educatiei

Conditiile de admitere - Pentru domeniul Psihologie, specializarile Psihologie-Zi si Psihologie-ID si pentru primele doua specializari ale domeniului Stiinte ale educatiei, Pedagogie-Zi si Psihopedagogie speciala-Zi:
100% Media de la bacalaureat

Deci da. Iti trebuie. happy

| Andaw a răspuns:

Nu, trebuie sa iei un bac general.

| Intebarisiraspunsuri a răspuns:

Da, doar intri la facultatea de psihologie...cel putin asa cred eu

| Jadmmm a răspuns:

Da, trebuie